fbpx

Nezapomeňte na zápis do evidence údajů o skutečných majitelích

Nezapomeňte na zápis do evidence údajů o skutečných majitelích

Prvního ledna 2018 nabyla účinnost část zákona č. 368/2016 Sb., která mění zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a další související zákony. Tato novela s sebou přinesla povinnost evidovat údaje o skutečných majitelích právnických osob, svěřenských fondů nebo jiných právních uspořádání bez právnické osobnosti, které jsou zapsány ve veřejných rejstřících.

Jaké informace se uvádí do evidence údajů o skutečných majitelích?

Evidence je vedena rejstříkovými soudy a je neveřejným rejstříkem, což v praxi znamená, že do ní nelze nahlížet, ani v ní vyhledávat. Povinnost zapisovat údaje o skutečném majiteli tedy plyne právnické osobě, svěřenskému fondu nebo jinému právnímu uspořádání bez právnické osobnosti. Konkrétní údaje, jež musí být uvedeny, jsou:

  1. jméno a adresa místa pobytu, popřípadě také bydliště, liší-li se od adresy místa pobytu,
  2. datum narození a rodné číslo, bylo-li mu přiděleno,
  3. státní příslušnost a
  4. údaj o
    • podílu na hlasovacích právech, zakládá-li se postavení skutečného majitele na přímé účasti v právnické osobě
    • podílu na rozdělovaných prostředcích, zakládá-li se postavení skutečného majitele na tom, že je jejich příjemcem, anebo
    • jiné skutečnosti, je-li postavení skutečného majitele založeno jinak.

Návrh na zápis do evidence podává osoba, která je podle zákona oprávněna podat návrh na zápis do veřejného rejstříku. Návrh je možné vyplnit pouze elektronicky!

Jak rozpoznat skutečného majitele?

Důležitá je rovněž informace, jak skutečného majitele rozpoznat. Jedná se o fyzickou osobu, která může přímo nebo nepřímo vykonávat rozhodující vliv v právnické osobě, ve svěřenském fondu nebo v jiném právním uspořádání bez právní osobnosti.

Sankce “zatím” nehrozí, ale…?

Drobným nedostatkem evidence skutečných majitelů je fakt, že zatím nejsou stanoveny žádné přímé sankce při nesplnění povinnosti zápisu. Je však možné předpokládat, že nesplnění povinnosti může mít faktické dopady na právnickou osobu při jednání s orgány veřejné správy, například při vyřizování žádostí. Novela se rovněž dotkla zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek. Zadavatelé mají dle tohoto zákona nejprve ověřovat dodavatele v evidenci údajů o skutečných majitelích a až poté se informovat u samotného dodavatele. V praxi by tedy absence dodavatele v evidenci údajů mohla znamenat vyloučení ze zadávacího řízení.

Raději svoji povinnost splňte!

Na každý pád je tedy přítomnost zápisu v evidenci údajů přínosná. Všem osobám s touto povinností navíc svědčí možnost provést zápis bezplatně, a to do konce roku 2018. Od 1.1.2019 bude účtován soudní poplatek ve výši 1 000 Kč.

Chcete pomoci se zápisem do evidence údajů o skutečných majitelích? Uděláme to za Vás!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Nezapomeňte na zápis do evidence údajů o skutečných majitelích

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!