Vlastník nemovitosti je, obecně řečeno, oprávněn při svém užívání nemovitosti si počínat tak, že účinky jeho jednání (hluk, světlo, kouř apod.) se neprojeví i na sousední nemovitosti. Vždy je však povinen zdržet se takového jednání (spočívajícího ve vnikání hluku, vibrací, kouře, aj.), pokud by přesahovalo míru přiměřenou poměrům a podstatně omezovalo obvyklé užívání pozemku souseda.
Hovoříme o tzv. imisích, tedy o zásahu do sousedova užívání nemovitosti vnikáním různých látek či zvuku ze sousedního pozemku (bytu) na pozemek (byt) sousedního vlastníka.
Jak se proti takovému jednání souseda bránit?
Negatorní žaloba (sousedská žaloba)
V případě, že se cítíte být obtěžováni nad míru přiměřenou místním poměrům a jste podstatně omezeni v obvyklém užívání vašeho pozemku (domu či bytu), a to v důsledku výkonu vlastnického práva někoho jiného, můžete se u soudu domáhat nápravy tzv. sousedskou (či jinak negatorní) žalobou. Negatorní žalobou se žalobce domáhá zdržení se zásahu do vlastnického práva. Ochrany se lze dovolat nejen když neoprávněné rušení trvá, ale i tehdy, když neoprávněné rušení přestalo a hrozí nebezpečí jeho opakování v budoucnu.
Možnost podat žalobu mají jak samotní vlastníci, tak také obtěžovaní nájemci pozemku, domu nebo bytu.
Jaké imise jsou přiměřené místním poměrům je však vždy třeba posoudit s ohledem na danou lokalitu a na místní zvyklosti pro ni obvyklé. Jinak se např. bude na kokrhání kohouta pod oknem pohlížet na vesnici a jinak ve městě.
Důkazní břemeno leží na žalobci. Je-li např. překročen limit hluku upravený v hygienickém předpisu, jde zpravidla o obtěžování nad míru přiměřenou poměrům, i když v daném místě může jít o hluk obvyklý. Pokud se tedy rušený vlastník rozhodne řešit spor soudní cestou musí si zajistit dostatek důkazních prostředků např. ve formě znaleckých posudků, výpovědi ostatních sousedů apod.
Rušiteli bude v případě úspěchu uložena povinnost zdržet se přesně vymezeného rušení. Žaloba proto musí být zcela konkrétní, neboť výrok soudního rozsudku je podle ní formulován a špatná formulace výroku v žalobě by mohla znamenat její odmítnutí.
Prostřednictvím správních orgánů se rušený vlastník může bránit v případě, kdy rušitel svou činností spáchá přestupek rušení nočního klidu, či z důvodu překračování hygienických limitů hluku.
Nejlepším řešením bude vždy bezpochyby dohoda se sousedem, která nejenže ušetří spoustu peněz, a času, ale je i procesně nejjednodušší. Pokud se ale jedná o prostředky právní, je nejlepším způsobem obrany podání negatorní žaloby.
Potřebujete podat negatorní (sousedskou) žalobu? Podáme ji za vás!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek