Ochrana osobnosti je právo, jehož úkolem je zabezpečit ochranu morální i tělesné celistvosti jednotlivé fyzické osoby jako podmínku její existence. Patří sem právo na ochranu života a zdraví, právo na občanskou čest a lidskou důstojnost, právo na jméno či právo na ochranu soukromí.
Právo na ochranu osobnosti je v České republice garantováno na ústavní úrovni ve formě Listiny základních práv a svobod. Podrobněji pak zakotveno v jednotlivých zákonech jako je občanský zákoník, zákon o ochraně osobních údajů, trestní zákoník, zákoník práce, evropské nařízení GDPR, ale i další právní předpisy.
Právo na ochranu osobnosti není právem absolutním, nýbrž relativním, proto může dojít ke kolizi s jinými právy. Pokud ke kolizi dojde, bude čistě na rozhodnutí soudu, které právo upřednostní. V případě, že soud dojde k závěru, že došlo k neoprávněnému zásahu do práva na ochranu osobnosti fyzické osoby, je možné, aby soud svým rozhodnutím ustanovil upuštění od těchto neoprávněných zásahů, odstranění následků tohoto neoprávněného zásahu a v případě nemajetkové újmy i k přiměřenému zadostiučinění (nejčastěji ve formě veřejné omluvy, pokud by byla shledána jako nedostatečná, tak i ve formě finanční kompenzace).
Nejdřív si zavolám pro bližší informace na 601 303 666.