Zrušení společnosti

Zrušení společnosti je krokem, který vede k zániku společnosti. Možnosti zániku společnosti se liší u jednotlivých typů společností. Společnost může být zrušena z důvodu uplynutí doby, na kterou byla společnost založena, dosažením účelu, pro který byla společnost založena, rozhodnutím společníků či zrušením společnosti soudem.

K zrušení společnosti může dojít likvidací nebo bez likvidace. Zrušením společnosti bez likvidace je celé její jmění převedeno na právního nástupce. Uchování dokumentů o zrušení společnosti jsou v tomto případě v rukou jejího právního nástupce, a to po dobu 10 let.

Zrušení společnosti s likvidací je proces, který nastane na základě schválení soudem. Soudu musí být tento návrh předložen oprávněnou osobou, kterou je v daném případě ten, kdo na tom má právní zájem, popřípadě státní zastupitelství pokud na tom má závažný veřejný zájem. Zpráva o průběhu likvidace, likvidačním zůstatku a účetní uzávěrku předloží likvidátor mimo jiné i nejvyššímu orgánu obchodní korporace. Úkolem likvidátora je též uchování uvedených dokumentů, a to po dobu 10 let od zániku obchodní korporace.

Kam chcete pokračovat?

Dejte o tomto pojmu vědět ostatním!


Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!