Předmanželská smlouva je u nás poměrně běžným a známým právním institutem. Kdy se vyplatí ji mít a jak ji co nejlépe ošetřit? Odpovědi na tyto otázky naleznete na následujících řádcích.
Co je předmanželská smlouva
Platný občanský zákoník přímo s tímto pojmem nepracuje, ale i tak v něm právní úpravu tohoto institutu najdeme.
O co se vlastně jedná? Předmanželskou smlouvou se rozumí úprava budoucího majetkového režimu manželů po svatbě. Jde tedy o dohodu budoucích manželů nebo i stávajících manželů o tom, jak a v jakém majetkovém režimu budou v budoucnosti fungovat.
Předmanželská smlouva nemusí být vhodná pouze v případech, kdy majetek jednoho nebo obou manželů dosahuje milionů až miliard, ale jedná se o pragmatický krok, který lze v obecném hledisku doporučit všem. Úprava majetkových poměrů manželů smlouvou je možné jak před vznikem manželství, kdy v tomto případě lze použít hovorový výraz předmanželská smlouva, tak i v průběhu trvání manželství.
Zákon dispozitivně stanovuje, co patří, respektive co nepatří do společného jmění manželů (SJM). Do SJM zejména nepatří majetek pro osobní potřebu osoby jako jsou šperky nebo oblečení. Dále majetek získaný v rámci dědictví nebo darem, pokud tak bylo učiněno pouze ve prospěch jednoho manžela nebo náhrada nemajetkové újmy na přirozených právech.
Forma
U předmanželské smlouvy je nutné dodržet zákonem předepsanou formu, kterou je forma veřejné listiny. V praxi se jedná o formu notářského zápisu. Je tomu tak zejména z důvodu, že Notářská komora ČR eviduje manželské smlouvy ve veřejném i neveřejném seznamu. Náležitá forma pak musí být dodržena i v případě následných modifikací smlouvy.
Pokud by smlouva nebyla uzavřena v náležité formě, byla by ztížena vadou, která by zapříčinila její absolutní neplatnost. Uzavřená smlouva v zákonné formě nabude právních účinků až okamžikem uzavření manželství.
Obsah smlouvy
V rámci předmanželské smlouvy si partneři zpravidla upraví to, co bude jejich společným majetkem, co do něj bude patřit a co naopak bude mít každý z partnerů v odděleném jmění.
Možnosti úpravy předmanželské smlouvy
Režim oddělených jmění – ten spočívá v tom, že po svatbě budou mít oba manželé vlastní majetek a vlastní dluhy. Tato úprava je výhodná zejména v případě, kdy jeden z manželů podniká takovým způsobem, že hrozí riziko vzniku dluhů, který by pak mohl zatížit SJM.
Odložení vzniku společného jmění ke dni zániku manželství – tato úprava spočívá v tom, že oba manželé během trvání manželství mají oddělená jmění, nakládají s ním podle vlastního uvážení, avšak v okamžiku rozvodu manželství, nebo smrti jednoho z manželů, se vše, co manželé během manželství nabyli, stane součástí SJM.
Zúžení společného jmění manželů – takovým ujednáním mohou manželé vyjmout movité i nemovité věci ze SJM a stanovit, že jsou výlučným vlastnictvím pouze jednoho z nich.
Rozšíření společného jmění manželů – dá se ujednat, že se SJM, tak jak jej vymezuje občanský zákoník, rozšíří i o majetek, který do SJM běžně nespadá. Příkladem může být majetek jednoho manžela nabytý před uzavřením manželství.
Výhody předmanželské smlouvy
- Lze jej uzavřít jak před vznikem manželství, tak i po něm. Zároveň je kdykoli možné smlouvu zrušit.
- V režimu oddělených jmění může manžel nakládat se svým majetkem bez souhlasu druhého manžela.
- Má účinky vůči třetím osobám, pokud je vložena do seznamu vedeného Notářskou komorou. Zejména vůči věřitelům.
- Je tak účinnou ochranou rodinného majetku před případnými věřiteli a dluhy.
Náš tip
- Nezapomeňte na zákonnou formu notářského zápisu. Nedodržení způsobuje neplatnost.
- Zaevidujte smlouvu v seznamu Notářské komory, aby byla smlouva účinná i vůči 3. osobám.
- Rozhodněte se, který způsob ochrany pro vás bude nejvýhodnější.
Pokud potřebujete pomoci s jakoukoliv záležitostí týkající se manželství, případně jiného problému v rámci rodinného práva, neváhejte se na nás obrátit!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek