fbpx

Řešení přestupků domluvou? Je to možné?

Řešení přestupků domluvou? Je to možné?

Mohou v současnosti policisté řešit přestupky domluvou? Jak ovlivní změna přestupkového zákona občany?

V souvislosti s tím, že se návrhu skupiny poslanců na změnu přestupkového zákon dostalo souhlasného stanoviska vlády a v současnosti (polovina října 2018) míří na první čtení v Poslanecké sněmovně, zrekapitulujme, jak je to s neformálním řešením přestupků ze strany policejních složek.

Současný stav řešení přestupků

Od července 2017 mohou policisté vyřešit přestupek tzv. příkazem na místě, jenž nahradil „blokové řízení“. Tento příkaz přitom může dle zákona nabývat dvojí formy. Jednak se může jednak o uložení pokuty (se stanovenou výší a současným vydáním příkazového bloku) nebo udělení napomenutí. Přičemž toto udělení má být zaznamenáno policistou do speciálního formuláře. Vnitřní metodika Ministerstva vnitra sice připouští neformální řešení některých prohřešků, ale v zákoně žádnou takovou možnost nenalezneme. Ostatně nedostatek zákonného zmocnění je jednou z věcí, jež předkladatelům vadí.

Nárůst administrativy

Speciální formulář pro záznam napomenutí zvyšuje administrativní náročnost udělování napomenutí. Nevydává ho navíc ani Ministerstvo financí, jako je tomu u bloku na pokutu, ani samotné gesční Ministerstvo vnitra. Místo toho si ho vytváří sám správní orgán dle příslušného ministerského vzoru. Navíc policisté (a další oprávněné osoby) vedle samotného sdělení napomenutí musí provést záznam.

Změny pro občany

Pro adresáty práv a povinností jsou změny velmi malé. Hlavním cílem je administrativní úleva policejním (a dalším) složkám. Jinak je zde spíš terminologický rozdíl. Místo toho, aby došlo k udělení napomenutí v rámci „příkazu na místě“ s tím, že toto napomenutí bude zaznamenáno do formuláře, policista využije možnosti domluvy a nic nikam nezaznamenává. Fakticky se tedy jedná o návrat k předchozí právní úpravě.

Vedle změn v přestupkovém zákoně je současně navrhována i novelizace zákona o provozu na pozemních komunikacích, do něhož by byla doplněna možnost řešit domluvou i dopravní přestupky.

Kdy změny nastanou

To záleží především na tom, zda se novele úspěšně podaří projít úskalím celého legislativního procesu. Předkladatelé navrhují schválení novely již v prvním čtení (tedy bez pozměňovacích návrhů). Pokud by se tak stalo a změny následně úspěšně prošly i senátním hlasováním, podpisem prezidenta a byla nakonec i úspěšně vyhlášena, mohla by skutečně platit velmi brzy. Navrhována je přitom účinnost již od začátku roku 2019.

Potřebujete poradit v rámci přestupkového řízení? Neváhejte se na nás obrátit a postaráme se o maximální ochranu Vašich práv.

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Řešení přestupků domluvou? Je to možné?

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!