Řešení přestupků domluvou? Je to možné?

Mohou v současnosti policisté řešit přestupky domluvou? Jak ovlivní změna přestupkového zákona občany?

V souvislosti s tím, že se návrhu skupiny poslanců na změnu přestupkového zákon dostalo souhlasného stanoviska vlády a v současnosti (polovina října 2018) míří na první čtení v Poslanecké sněmovně, zrekapitulujme, jak je to s neformálním řešením přestupků ze strany policejních složek.

Současný stav řešení přestupků

Od července 2017 mohou policisté vyřešit přestupek tzv. příkazem na místě, jenž nahradil „blokové řízení“. Tento příkaz přitom může dle zákona nabývat dvojí formy. Jednak se může jednak o uložení pokuty (se stanovenou výší a současným vydáním příkazového bloku) nebo udělení napomenutí. Přičemž toto udělení má být zaznamenáno policistou do speciálního formuláře. Vnitřní metodika Ministerstva vnitra sice připouští neformální řešení některých prohřešků, ale v zákoně žádnou takovou možnost nenalezneme. Ostatně nedostatek zákonného zmocnění je jednou z věcí, jež předkladatelům vadí.

Nárůst administrativy

Speciální formulář pro záznam napomenutí zvyšuje administrativní náročnost udělování napomenutí. Nevydává ho navíc ani Ministerstvo financí, jako je tomu u bloku na pokutu, ani samotné gesční Ministerstvo vnitra. Místo toho si ho vytváří sám správní orgán dle příslušného ministerského vzoru. Navíc policisté (a další oprávněné osoby) vedle samotného sdělení napomenutí musí provést záznam.

Nenechte si uniknout skvělé tipy jako 4000+ našich spokojených uživatelů 

Zajímavé informace, díky kterým se naučíte sami chránit svá práva. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Změny pro občany

Pro adresáty práv a povinností jsou změny velmi malé. Hlavním cílem je administrativní úleva policejním (a dalším) složkám. Jinak je zde spíš terminologický rozdíl. Místo toho, aby došlo k udělení napomenutí v rámci „příkazu na místě“ s tím, že toto napomenutí bude zaznamenáno do formuláře, policista využije možnosti domluvy a nic nikam nezaznamenává. Fakticky se tedy jedná o návrat k předchozí právní úpravě.

Vedle změn v přestupkovém zákoně je současně navrhována i novelizace zákona o provozu na pozemních komunikacích, do něhož by byla doplněna možnost řešit domluvou i dopravní přestupky.

Kdy změny nastanou

To záleží především na tom, zda se novele úspěšně podaří projít úskalím celého legislativního procesu. Předkladatelé navrhují schválení novely již v prvním čtení (tedy bez pozměňovacích návrhů). Pokud by se tak stalo a změny následně úspěšně prošly i senátním hlasováním, podpisem prezidenta a byla nakonec i úspěšně vyhlášena, mohla by skutečně platit velmi brzy. Navrhována je přitom účinnost již od začátku roku 2019.

Potřebujete poradit v rámci přestupkového řízení? Neváhejte se na nás obrátit a postaráme se o maximální ochranu Vašich práv.

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Řešení přestupků domluvou? Je to možné?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!