Zajistěte si převod bytu bez komplikací aneb kdo by chtěl problémy s katastrem?

Hned na začátek je třeba si uvědomit, že koupě bytu nebo domu není žádnou jednoduchou záležitostí a hlavně se často jedná o převody za velké množství peněz. Pokud tedy nemáte dostatečné zkušenosti a nekupujete a neprodáváte nemovitosti jako na běžícím páse, je dobré si hned v prvním kroku vzít k ruce někoho, kdo dané problematice rozumí, a je ochoten Vám pomoci.

Zvolte si správného pomocníka

V případě, že řešíte prodej přes realitní kancelář nebo realitního makléře, může se stát, že narazíte na takového, který se bude za každou cenu snažit prodat a Vaše zájmy a ochrana Vašich peněz nebudou mít tu správnou prioritu, kterou opravdu nutně potřebujete. Asi nejlepší cestou je  zvolit si advokátní kancelář, která se na tuto problematiku zaměřuje. V takovéto advokátní kanceláři najdete odborníky na nemovitostní právo, kteří moc dobře vědí, jak by všechny potřebné formality při převodu nemovitostí měli vypadat (dobře zvolené smlouvy a jejich dodatky včetně potřebných podpisů a úředních ověření), a pomohou Vám celý převod nemovitosti zrealizovat.

Správně sepsaná kupní smlouva

Pokud se necháte inspirovat a využijete služeb advokáta, ten se postará i o přípravu samotné kupní smlouvy na nemovitosti. Správně sepsaná kupní smlouva Vám totiž ušetří mnoho starostí. Jakákoliv chyba totiž může vést k tomu, že Vám katastr nemovitostí odmítne přepsat vlastnické právo a vystavujete se tak zbytečným problémům, které bude nutné řešit. Nehledě na to, že na zápis vlastnického práva jsou většinou vázány i úhrady finančních prostředků, které se při chybě neuskuteční. Důrazně doporučujeme nepoužívat vzory smluv na internetu, kdy tyto vzory jsou často neaktuální a rozhodně nemusí odpovídat Vašemu konkrétnímu případu a Vaší nemovitosti. Kromě kupní smlouvy na nemovitosti může v úvahu přicházet i darovací smlouva, smlouva o smlouvě budoucí (která se uzavírá ještě před uzavřením samotné kupní smlouvy, např. v případě koupě rozestavěné nemovitosti), popřípadě jiná smlouva, která splní potřebná kritéria.

Naše nemovitostní a další tipy si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Důležitý je obsah smlouvy a smluvní podmínky

Jako příkladem, co je dobré mít ve smlouvě uvedeno, je příslib prodávajícího, ve kterém se zavazuje, že není v žádném exekučním ani insolvencím řízení, a ani se na něj žádné nechystá. Exekuční a insolvenční řízení bývá spojeno se zákazem nakládání vlastního majetku, tudíž by k prodeji nemohlo dojít.

Kromě příslibu týkajícího se exekučního a insolvenčního řízení, je nutné nechat si převodcem potvrdit, že s nemovitostí nejsou spojeny žádné dluhy. V případě, že se nějaký dluh objeví, je dobré, si ho nechat ve smlouvě právně ošetřit, a to pro případ, že by dluh měl být vymáhán.

Další velmi důležitou součástí, kterou je nezbytné ve smlouvě ošetřit, je způsob úhrady peněz. Pokud se jedná o větší finanční částky, důrazně doporučujeme využití bankovní, notářské nebo advokátní úschovy kupní ceny, kdy její výplata je navázána až na splnění předem dohodnutých podmínek. Typicky např. zápis vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Co s řádně sepsanou a uzavřenou smlouvou?

V případě, že smlouva je již sepsána a podepsána, je třeba učinit další krok, tím je její podání do katastru nemovitostí. Toto podání, tzv. návrh na vklad do katastr nemovitostí je zpoplatněno správním poplatkem 1 000  Kč, a proto je důležité, aby všechny náležitosti byly provedeny správně. Kdyby se tak nestalo, tak by převod byl pozastaven a tento krok by musel být učiněn znovu, a to včetně všech poplatků s tím spojených.

Chcete pomoc s převodem nemovitosti? Kontaktujte nás! O vše se postaráme za Vás!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Zajistěte si převod bytu bez komplikací aneb kdo by chtěl problémy s katastrem?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!