Chcete začít podnikat a nevíte, jakou právní formu obchodní společnosti zvolit? Zvažte založení evropské společnosti (Societas Europaea, SE). Jedná se o nadnárodní formu obchodní korporace, která má mnoho společných znaků s běžnou akciovou společností. Stejně jako u české akciové společnosti existuje u SE povinnost složit základní kapitál, a to ve výši 120.000 euro. Majetkový podíl na SE rovněž představují akcie. Oproti běžné akciové společnosti má však řadu výhod. Všechny souvisí s jejím nadnárodním charakterem.
Specifika pro založení evropské společnosti
Evropská společnost má sídlo na území Evropské unie, a to ve členském státu, ve kterém je její správní ústředí. Založení evropské společnosti probíhá podle akciového práva daného státu, ve kterém se zakládá. Založit evropskou společnost můžou pouze určité subjekty, kterými jsou minimálně dvě právnické osoby, které se řídí právem nejméně dvou různých členských států. Určitou alternativou je založení evropské společnosti korporacemi sídlícími v jednom členském státě, ale mající pobočku nebo dceřinou společnost v jiném členském státě. Evropskou společnost také může samostatně založit již existující evropská společnost.
Výhody evropské společnosti
Výhodou evropské společnosti je, že může snadno přemístit své sídlo v rámci celé Evropské unie, a to na základě projektu o přemístění a zprávy o přemístění. Můžete si tak vybrat právní režim státu, který Vám nejvíce vyhovuje, například z pohledu daňového zatížení, jednoduchosti vytvoření holdingové struktury, náročnosti administrativního zatížení, stability právního řádu anebo vymahatelnosti práva. S tím souvisí to, že evropská společnost není po přemístění sídla pod kontrolou českých úřadů. Daňová kontrola do zahraničí nedosáhne a navíc i doručování písemností je pro české úředníky daleko složitější.
Díky své nadnárodní struktuře a systému založení prostřednictvím jiných právnických osob si jako podnikatel zachováte částečnou anonymitu. Rozklíčovat vlastnickou strukturu evropské společnosti může být velmi složité, zvlášť jestliže přemisťuje své sídlo mezi státy. Zároveň evropská společnost většinou nese punc solidnosti, a proto se těší větší důvěryhodnosti. Díky své velikosti je také zpravidla veřejně známá, a proto se snáze propaguje. Rovněž její velikost může zajistit silnější vyjednávací pozici při uzavírání smluvních vztahů. Při obchodování se může evropská společnost na rozdíl od vnitrostátních společností opírat o mezinárodní smlouvy o ochraně investic.
Management evropské společnosti a její řízení
Také řízení evropské společnosti může být jednodušší než řízení jiné korporace. Není totiž tak personálně náročné. Evropská společnost může mít buď tzv. dualistickou, nebo monistickou organizační strukturu. Oběma variantám je společné to, že nejvyšším orgánem je valná hromada. Dualistický systém spočívá v tom, že jsou stanovami zřízeny dva orgány, jeden kontrolní a druhý řídící. V monistickém systému existuje vedle valné hromady pouze jediný správní orgán. Při zakládání evropské společnosti si může každý zvolit systém, jaký mu vyhovuje a který je v souladu s právní úpravou státu, ve kterém je evropská společnost zakládána.
Jak na založení společnosti?
Chcete pomoc se založením evropské společnosti? Neváhejte se obrátit na naše právníky!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek