Zastoupení na základě plné moci a kdy se můžete nechat zastoupit?

Jednání na základě plné moci je jednání, které dává zmocněnci pravomoc právně jednat za zmocnitele v rozsahu předem uvedeném. V tomto rozsahu je možné uvést příklady, na které se plná moc nevztahuje. Účinky jednání na základě plné moci jsou směřovány vůči třetím osobám (např. úřady, když k jednání za Vás zmocníte účetního).

V případě, že před podepsáním plné moci nedojde k uzavření smlouvy o zastoupení, dojde k uzavření této smlouvy vystavením plné moci. Tento způsob označujeme za uzavření smlouvy mlčky (tzv. konkludentně).

Co musí obsahovat plná moc?

Zastoupení fyzické osoby na základě plné moci

Zastoupení fyzické osoby na základě plné moci dává zmocněnci práva uvedená v plné moci, a zároveň povinnosti z toho vyplývající. Práva ani povinnosti vyplývající z plné moci nejsou v občanském zákoníku nijak vymezena, proto je nutné rozsah zmocnění v plné moci správně vymezit, aby byla dostatečná k zamýšlenému účelu, ale aby zase nedávala přílišnou volnost zmocněnci a ten ji nemohl zneužít. Úřední ověření plné moci je vyžadováno pouze v určitých případech, kdy tak stanoví zákon. Na velkou většinu běžných úkonů si vystačíte i bez ověřené plné moci.

Zastoupení právnické osoby na základě plné moci

V případech, kdy chcete, aby zmocněnec mohl jednat za firmu, musí být plná moc správně formulována a v praxi se často naráží na chyby. Plnou moc zmocněnci v případě firmy uděluje třetí osobě statutární orgán.

U firmy (právnické osoby) se pak také můžeme setkat se specifickou plnou mocí, jejímž účelem je zplnomocnění k provozování celého obchodního závodu nebo jeho jednotlivé pobočky. Tomuto zmocnění se říká prokura. Prokura je udělována podnikatelem zapsaným v obchodním rejstříku tzv. prokuristovi (právnímu zástupci firmy). Prokurista se také zapisuje do obchodního rejstříku.

Nenechte si uniknout skvělé tipy jako 4000+ našich spokojených uživatelů 

Zajímavé informace, díky kterým se naučíte sami chránit svá práva. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Kdo může být zmocněncem?

Zmocněncem může být jak fyzická, tak právnická osoba. V případě, že se zmocněncem stane  právnická osoba, jsou jednajícími osobami především statutární orgány. V druhém případě, tedy pokud je zmocněncem fyzická osoba, je nutné, aby tato osoba jednala za všech okolností a ve všech případech osobně.

Následky zastoupení

Následkem zastoupení na základě plné moci je, že se právní jednání vykonané zmocněncem, považuje jako právní jednání vykonané přímo zmocnitelem. V případě, že zmocnitel poruší zákonné nebo smluvní povinnosti, následky tím způsobené nevzniknou jemu, nýbrž zmocniteli. Vždy tedy dbejte důsledně na to, komu plnou moc udělujete a za jakým účelem. Vyhnete se zbytečným problémům a případným tahanicím o náhradu škody způsobenou zmocněncem.

Potřebujete pomoci vyhotovit plnou moc, aby byla správně k zamýšlenému účelu? Kontaktujte nás!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Zastoupení na základě plné moci a kdy se můžete nechat zastoupit?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!