fbpx

4 kroky jak postupovat, pokud se chcete rozvést

4 kroky jak postupovat, pokud se chcete rozvést

Partnerské vztahy nejsou vždy úplně jednoduché. V životě se pak mnozí z nás dostávají do nepříjemných situací, kdy je nutné řešit i tak choulostivou věc, jakou je rozvod a s ním související záležitosti jako vypořádání majetku a svěření dětí do péče. Na následujících řádcích se dozvíte, jak máte postupovat.

  1. Jste schopni se na rozvodu dohodnout?

V případě, že jste se rozhodli podat žádost o rozvod, je třeba vzít v potaz několik skutečností. První, nejdůležitější z nich, je, zda váš/e dosavadní manžel/ka s rozvodem souhlasí či nikoliv. To je poměrně zásadní pro další postup. Zjistíte tak, zda se bude jednat o rozvod sporný nebo o rozvod nesporný.

  1. Rozvod sporný nebo rozvod nesporný

Pokud se s partnerem na všem domluvíte, jak na majetku, svěření dětí do péče či jiných závazcích, jedná se o rozvod nesporný. Tento druh rozvodu je realizován výrazně rychleji, než rozvod nesporný. Soudu stačí předložit dokumenty se souhlasy obou dosavadních manželů.

Pokud se tak nestane, a vy máte s partnerem neshody, dojde k rozvodu spornému. Zde se bude řešit majetkové vyrovnání, svěření dítěte do péče a mnoho dalších věcí, v kterých nejsou manželé jednotní. U nesporného rozvodu je třeba počítat s tím, a v praxi se tak často děje, že se před soudem pere špinavé prádlo z partnerského vztahu a soud zkoumá zda již došlo k takovému rozvratu, který není možné napravit.

  1. Péče o děti je prvořadá

V případě rozvodu je důležité to, zda s manželem/kou máte nezletilé děti či nikoliv. Pokud děti máte, musíte nejdříve vyřešit jejich poměry, a pak se až můžete rozvést. Návrh na úpravu a výživu nezletilých dětí je nutné podat v místě bydliště vašich dětí. To se netýká situace, kdy poměry dětí byly soudem již upravovány, v tomto případě je příslušným soudem soud, který o poměrech již rozhodoval. Žaloba na rozvod se podává v místě společného trvalého bydliště obou manželů.

  1. Vypořádání majetku manželů

Kromě dětí se bude muset také vyřešit majetek, který manželé nabyly v době manželství. Majetek nabytý v době manželství může náležet jen jednomu z manželů, jedná se o majetek získaný z dědictví, který vždy náleží výhradně tomu manželi, který ho zdědil. Druhý manžel nemá právo si na něj dělat jakékoliv nároky.

Situace s vypořádáním majetku manželů je jednodušší v případech, kdy mají manželé uzavřenu předmanželskou smlouvu nebo kdy došlo ke zúžení společného jmění manželů.

Chcete-li si být při rozvodu všemi kroky naprosto jisti, a zjistit dokonalý přehled vaší konkrétní situace, nikde neudělat chybu, doporučujeme vám vyhledat odbornou právní pomoc.

Nenechte věci náhodě. V případě rozvodu vám pomůžeme vše dotáhnout do úspěšného konce!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


4 kroky jak postupovat, pokud se chcete rozvést

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!