4 kroky jak postupovat, pokud se chcete rozvést

Partnerské vztahy nejsou vždy úplně jednoduché. V životě se pak mnozí z nás dostávají do nepříjemných situací, kdy je nutné řešit i tak choulostivou věc, jakou je rozvod a s ním související záležitosti jako vypořádání majetku a svěření dětí do péče. Na následujících řádcích se dozvíte, jak máte postupovat.

  1. Jste schopni se na rozvodu dohodnout?

V případě, že jste se rozhodli podat žádost o rozvod, je třeba vzít v potaz několik skutečností. První, nejdůležitější z nich, je, zda váš/e dosavadní manžel/ka s rozvodem souhlasí či nikoliv. To je poměrně zásadní pro další postup. Zjistíte tak, zda se bude jednat o rozvod sporný nebo o rozvod nesporný.

  1. Rozvod sporný nebo rozvod nesporný

Pokud se s partnerem na všem domluvíte, jak na majetku, svěření dětí do péče či jiných závazcích, jedná se o rozvod nesporný. Tento druh rozvodu je realizován výrazně rychleji, než rozvod nesporný. Soudu stačí předložit dokumenty se souhlasy obou dosavadních manželů.

Pokud se tak nestane, a vy máte s partnerem neshody, dojde k rozvodu spornému. Zde se bude řešit majetkové vyrovnání, svěření dítěte do péče a mnoho dalších věcí, v kterých nejsou manželé jednotní. U nesporného rozvodu je třeba počítat s tím, a v praxi se tak často děje, že se před soudem pere špinavé prádlo z partnerského vztahu a soud zkoumá zda již došlo k takovému rozvratu, který není možné napravit.

Naše tipy z rodinného práva a dalších oblastí si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 
  1. Péče o děti je prvořadá

V případě rozvodu je důležité to, zda s manželem/kou máte nezletilé děti či nikoliv. Pokud děti máte, musíte nejdříve vyřešit jejich poměry, a pak se až můžete rozvést. Návrh na úpravu a výživu nezletilých dětí je nutné podat v místě bydliště vašich dětí. To se netýká situace, kdy poměry dětí byly soudem již upravovány, v tomto případě je příslušným soudem soud, který o poměrech již rozhodoval. Žaloba na rozvod se podává v místě společného trvalého bydliště obou manželů.

  1. Vypořádání majetku manželů

Kromě dětí se bude muset také vyřešit majetek, který manželé nabyly v době manželství. Majetek nabytý v době manželství může náležet jen jednomu z manželů, jedná se o majetek získaný z dědictví, který vždy náleží výhradně tomu manželi, který ho zdědil. Druhý manžel nemá právo si na něj dělat jakékoliv nároky.

Situace s vypořádáním majetku manželů je jednodušší v případech, kdy mají manželé uzavřenu předmanželskou smlouvu nebo kdy došlo ke zúžení společného jmění manželů.

Chcete-li si být při rozvodu všemi kroky naprosto jisti, a zjistit dokonalý přehled vaší konkrétní situace, nikde neudělat chybu, doporučujeme vám vyhledat odbornou právní pomoc.

Nenechte věci náhodě. V případě rozvodu vám pomůžeme vše dotáhnout do úspěšného konce!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


4 kroky jak postupovat, pokud se chcete rozvést

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!