O tom, jak probíhá proces založení firmy u notáře, jsme Vám již psali. Nyní se detailně zaměříme na dokumenty, které je potřeba přinést k notáři, aby Vaši společnost úspěšně založil.
Zápis statutárního orgánu společnosti
Třemi základními dokumenty, které budete určitě potřebovat pro zápis statutárního orgánu, jsou výpis z evidence Rejstříku trestů, protože abyste mohli podnikat, musíte být trestně bezúhonní, čestné prohlášení, ve kterém Vy, nebo někdo jiný, kdo má být statutárním orgánem, souhlasíte s ustanovením do funkce statutárního orgánu a se zápisem do obchodního rejstříku, a souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla právnické osoby. K tomuto souhlasu je nutné připojit výpis z katastru nemovitostí, kterým se prokáže, že osoba, která dala souhlas s umístěním sídla, je skutečně vlastníkem.
Dokumenty pro zápis statutárního orgánu ještě jednou. Pamatujete na to, že žádný z dokumentů nesmí být starší 3 měsíců!
Návštěva notáře a založení společnosti
Následně musíte zajít za notářem. Záleží čistě na Vás, jaký notářský úřad si vyberete. Nemusíte si vybírat notáře podle ceny, protože cena notářského úkonu se řídí notářským tarifem a měla by být u všech notářů stejná. Notář vám sepíše zakladatelské právní jednání, společenskou smlouvu, zakladatelskou listinu nebo stanovy, a sice ve formě veřejné listiny – notářským zápisem.
Složení základního kapitálu firmy
S dokumenty od notáře zajdete do banky a založíte bankovní účet pro složení základního kapitálu a na tento účet základní kapitál složíte, pokud jsou vklady peněžité. Jestliže jsou Vaše vklady do nově vznikající společnosti v jiné než peněžní podobě, situace se Vám zkomplikuje, protože musíte požádat soud o jmenování znalce, který nepeněžitý předmět vkladu ocení, sepíše znalecký posudek. Soud musí následně ocenění znalcem uznat. V okamžiku vzniku pak obchodní korporace nabyde k předmětu vkladu vlastnické právo. Proto zůstane účet až do vzniku obchodní korporace zablokovaný.
Návštěva živnostenského úřadu při založení společnosti
Také se nevyhnete návštěvě živnostenského úřadu, kde založíte živnost, kterou následně doložíte výpisem ze živnostenského rejstříku. Na živnostenský úřad musíte donést určité dokumenty, na základě kterých dojde k zápisu do živnostenského rejstříku. Jsou jimi výpis z evidence Rejstříku trestů, souhlas s umístěním sídla, doklad prokazující odbornou způsobilost (pokud se nejedná o živnost volnou) a doklad o zaplacení správního poplatku.
Vznik společnosti a zápis do obchodního rejstříku
Když máte v ruce výpis ze živnostenského rejstříku a ostatní nezbytné dokumenty, tedy již dříve notářem vytvořené zakladatelské právní jednání, potvrzení od banky o složení základního kapitálu (popřípadě znalecký posudek), výpis z evidence Rejstříku trestů, souhlas vlastníka nemovité věci a čestné prohlášení, můžete podruhé navštívit notáře, který Vaši společnost tzv. přímým zápisem zapíše do obchodního rejstříku. Další možností potom je, že si sami podáte návrh na zápis do obchodního rejstříku včetně dříve získaných dokumentů, které budou přílohami.
V momentě, kdy bude obchodní korporace zapsána do obchodního rejstříku, dojde k jejímu vzniku. Po vzniku obchodní korporace byste měli zajít na finanční úřad. Právnická osoba má povinnost se do patnácti dní od svého vzniku zaregistrovat na finančním úřadu jako poplatník daně z příjmů právnických osob.
Chcete mít vše v pořádku a bez starostí? Vaši společnost založíme za Vás!
Zjistěte více o založení s.r.o. nebo založení akciové společnosti, kde se o za Vás o vše potřebné profesionálně postaráme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek