Domácí násilí je velice složitý společenský jev, který lze jen stěží popsat a ohraničit v rámci několika paragrafů. Například soudce opatrovnického soudu má často jen několik dní na to, aby vydal rozhodnutí o návrhu na vydání předběžného opatření se zásadními důsledky pro nezletilého.
Jak zákon definuje domácí násilí?
Mohou to být faktické skutky, které jsou domácím násilím a odůvodňují aplikaci trestněprávního postihu. Nejčastěji se jedná v těchto případech o trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí. Trestní zákoník totiž nedefinuje, co je domácí násilí, avšak dle praxe se tak označuje fyzické, psychické nebo sexuální násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí a intenzita incidentů se stupňuje. Současně musí být naplněny následující znaky – opakování a dlouhodobost, rozdělení rolí, eskalace. I přesto, že však dojde k naplnění všech uvedených znaků, bude se fakticky jednat o domácí násilí, ale nemusí se jednat o trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí – například půjde o přestupek nebo bude naplněna skutková podstata jiného trestného činu.
Domácí násilí je kriminální činnost
Domácí násilí jako takové bezesporu představuje závažnou formu kriminální činnosti a lze ji přirovnat k šikaně. Obsahuje širokou škálu útoků proti důstojnosti a zdraví člověka. Může se jednat o verbální útoky, urážky, zesměšňování, ponižování, kopání, bytí, vyhrožování, kontrola, ničení věcí, omezování volného pohybu, zakazování kontaktů s rodinou a přáteli a v krajním případě použití zbraně. Významnou roli hraje postavení mezi pachatelem a jeho obětí – pachatel má zjevnou převahu a je to ten, kdo určuje pravidla. Na druhou stranu je vhodné upozornit na to, že domácí násilí nelze zaměňovat s tzv. italskou domácností, kde jsou partneři v „rovném“ postavení a jsou pachateli i oběťmi současně. Pojmově se jedná o hádku. Z optiky oběti domácího násilí totiž jde o lidskou důstojnost, následně o osobní bezpečí a nakonec o život. Nejpravděpodobnější příčinou je osobnostní složení. Mezi rizikové faktory, které mají být pomyslnou červenou vlajkou, patří například držení zbraně, nadměrné užívání alkoholu, drog, opakované násilné chování, žárlivost, majetnické sklony, zastrašování, vydírání, vyhrožování sebevraždou a podobně.
Domácí násilí jako zbraň v rozvodovém řízení? Raději ne!
Mnohdy se lze v právní praxi setkat se snahou jednoho z partnerů, kteří v rámci složitého rozvodu volí cestu trestního oznámení. V toto trestním oznámení pak často účelově zabarvují skutečnosti, které mají utvrdit druhého partnera ze spáchání trestného činu týrání osoby žijící ve společné domácnosti, a tak docílit toho, aby soud zamezil styku společného nezletilého potomka s druhým rodičem. Je pak na opatrovnickém soudu, aby si i ve velmi krátké procesní lhůtě byl schopen o podaném návrhu na předběžné opatření učinit řádný obraz a učinil správný právní názor na věc.
Jestliže jste se ocitli v podobné situaci, nebo máte jiný problém z trestního práva, neváhejte se na nás obrátit, se vším vám rádi pomůžeme!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek