V tomto článku si dáme na chvíli pauzu od všech úřadů, pokut a pracovního práva, a podíváme se na trochu akčnější téma, o kterém sice panuje jisté obecné povědomí, avšak bylo by jistě dobré, kdybychom všichni znali pravidla, které jsou příslušníci Policie České republiky při výkonu svého zaměstnání dodržovat. Je velice důležité, aby byli policisté u svých zákroků omezeni zákonem, když už jsou nadáni právem „legálního násilí“ k osobám, vůči nimž zakročují. Podívejme se tedy, kam až sahají hranice možností policejních zákroků, a kdy by fyzické zákroky byly už přes čáru.
Jaké prostředky může policista při zákroku použít?
Zákon o Policii České republiky neuvádí přesnou definici donucovacích prostředků, místo toho uvádí uzavřený výčet konkrétních donucovacích prostředků, které (a žádné jiné) je policista oprávněn použít. Obecně platí, že může při zákroku použít donucovací prostředek a zbraň, k jejichž používání byl vycvičen.
Mezi donucovací prostředky patří široká škála činností a věcí, počínaje starými známými hmaty, chvaty, údery a kopy, obuškem a slzotvornými či elektrickými prostředky, přes zastavovací pás, vytlačování vozidlem, štítem, a dokonce i koněm, pouta, až po vodní stříkač (lidově vodní dělo), úder střelnou zbraní, hrozbu namířenou střelnou zbraní či varovný výstřel. Je nutné uvědomit si, že se jedná o donucovací prostředky, tudíž slouží k tomu, aby se osoba, na kterou míří policistův zákrok, podrobila jeho pokynu nedobrovolně, pokud ho nebyla schopna uposlechnout dobrovolně.
Za jakých podmínek může policista donucovací prostředek použít?
Policista je oprávněn použít donucovací prostředek k ochraně bezpečnosti své osoby, jiné osoby nebo majetku anebo k ochraně veřejného pořádku. Před použitím donucovacího prostředku je policista povinen vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby upustila od protiprávního jednání, s výstrahou, že bude použito donucovacích prostředků. To však neplatí v případě použití prostředku k zabránění odjezdu vozidla. Od výzvy s výstrahou lze upustit v případě, že je ohrožen život nebo zdraví osoby a zákrok nesnese odkladu.
Volba konkrétního donucovacího prostředku záleží od samotného policisty, ten ale musí dbát přiměřenosti, a může použít pouze ten donucovací prostředek, který umožní dosažení účelu sledovaného zákonem a je nezbytný k překonání odporu nebo útoku osoby, proti níž zakročuje.
Zákon speciálně omezuje elektrický donucovací prostředek (taser), a to tak, že je policista oprávněn ho použít pouze, pokud by použití jiného donucovacího prostředku zjevně nebylo dostatečné k dosažení účelu sledovaného zákrokem.
A co použití zbraně?
I tady zákon uvádí uzavřený výčet situací, kdy je policista oprávněn použít zbraň. Jedná se zejména o situace, kdy policista jedná v nutné obraně nebo v krajní nouzi, jestliže se nebezpečný pachatel, proti němuž zakročuje, na jeho výzvu nevzdá nebo se zdráhá opustit svůj úkryt, aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet, aby odvrátil násilný útok, který ohrožuje střežený nebo chráněný objekt anebo prostor, nebo ke zneškodnění zvířete ohrožujícího život nebo zdraví osoby. Avšak i v těchto situacích existuje korektiv jednání, kdy v nich může být použita zbraň pouze za podmínky, že užití donucovacího prostředku by bylo zřejmě neúčinné.
Policista musí i v případě použití zbraně nejprve vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby upustila od protiprávního jednání, s výstrahou, že bude použito zbraně. Od výzvy s výstrahou lze upustit v případě, že je ohrožen život nebo zdraví policisty nebo jiné osoby a zákrok nesnese odkladu.
Zajímavostí pro někoho může být, že zákon nepočítá pouze se zbraní střelnou, ale i zbraní vrhací, bodnou a sečnou, či s výbušninou.
Jak je policista při zákroku omezen?
Při zákroku proti zjevně těhotné ženě, osobě zjevně vysokého věku, osobě se zjevnou tělesnou vadou nebo chorobou nebo osobě zjevně mladší 15 let nesmí policista použít údery a kopy, slzotvorný, elektrický ani jiný obdobný dočasně zneschopňující prostředek, obušek ani jiný úderný prostředek, vrhací prostředek, vytlačování vozidlem, vytlačování štítem, služebního psa, zásahovou výbušku, úder střelnou zbraní, hrozbu namířenou střelnou zbraní, varovný výstřel a zbraň, vyjma případů, kdy útok takové osoby bezprostředně ohrožuje život nebo zdraví policisty anebo jiné osoby nebo hrozí větší škoda na majetku a nebezpečí nelze odvrátit jinak.
Nemusíme se naštěstí obávat vzpoury a rabování davem zjevně těhotných žen, protože se toto omezení nevztahuje na použití slzotvorného prostředku, zásahové výbušky a vytlačování vozidlem a štítem, jsou-li použity proti skupině osob.
A jak je to s tím výcvikem?
Jak jsme si řekli v úvodu, policista může použít donucovací prostředek a zbraň, k jejichž používání byl vycvičen. Může tak lehce nastat situace, kdy je policista v nutné obraně dotlačen k použití prostředku, ke kterému výcvik nemá. Příkladem může být použití taseru, který drží policista v ruce poprvé. Bylo by takové použití donucovacího prostředku zákonné? Záleží to samozřejmě od situace, v nutné obraně by však takový zákrok zcela jistě obstál i z pohledu zákona.
I policisté jsou jen lidé, a jelikož mají ze zákona povinnost dodržovat pravidla zdvořilosti a dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní, dopřejme jim to i my.
Domníváte-li se, že policie ve vašem případě použila nepřiměřené donucovací prostředky a chcete se bránit? Můžeme vám pomoci!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek