Není asi žádným překvapením, že finanční úřady mají poměrně rozsáhlé pravomoci související se správou daní, zejména kontrolou jejich odvádění. Na co si dát pozor při jednání s finančním úřadem a co byste rozhodně neměli podcenit, si řekneme v následujících řádcích.
Kdo musí prokazovat plnění daňových povinností či jejich porušení, aneb proč se nevyplatí sedět se založenýma rukama?
Zásadním specifikem daňového řízení je to, že se na něj neaplikuje správní řád. Je v obecném laickém povědomí, že je to právě stát a jeho orgány, kdo musí v trestním či správním řízení prokazovat porušení zákonných povinností, a pokud to není schopen bez důvodných povinností prokázat, podezřelý unikne trestu. V daňovém řízení je situace obrácena – je to právě daňový subjekt, kdo musí prokazovat všechny skutečnosti, které je povinen uvádět v daňovém tvrzení a dalších podáních.
Tím se situace pro podnikatele značně komplikuje; obzvláště pro ty méně poctivé či zapomnětlivé podnikatele. Pokud podnikatel tvrdí v daňovém přiznání, že měl nějaký daňový náklad či uplatňuje slevy či odpočty, musí k tomu mít potřebnou dokumentaci. Tím, že ji finančnímu úřadu nepředloží, si koleduje o průšvih, který se opravdu nemusí vyplatit.
Nemůže-li finanční úřad získat informace nezbytné pro vyměření daně z vlastní úřední evidence, vyzve k doložení nezbytných informací daňový subjekt, resp. podnikatele. Není-li ten schopen prokázat své daňové tvrzení, v nejhorším případě může finanční úřad nabýt podezření, že se podnikatel pokouší daně krátit, a bez okolků podá na podnikatele trestní oznámení. Proto je zcela zásadní poctivě si vést účetnictví a veškeré daňové doklady uchovávat ideálně jak ve fyzické, tak v elektronické verzi, protože pojme-li finanční úřad podezření, že něco není u vás v pořádku, nemá nejmenší problém posvítit si i na vaši minulost. V takovém případě je, samozřejmě, omezen promlčecí dobou, ta však může být i několik dlouhých let a nebudete-li promlčení namítat, trestu se ani v takovém případě nemusíte vyhnout.
Jak se dovím, že jsem se dostal do hledáčku finančního úřadu?
Jednoduše – prostě vám to sdělí. Na rozdíl od jiných kontrol, které vám zaklepou na dveře zcela neočekávaně, finanční úřad ve většině případů dá předem vědět, že se u vás zastaví. To může být pro vás velká výhoda, protože vám sdělí i to, co u vás bude kontrolovat. Největší výhodou je ale právě to, že si můžete zavolat na pomoc advokáta či daňového poradce. Tato pomoc se vám bude hodit i když jste poctiví a snažíte se dělat všechno správně, protože i mistr tesař se někdy utne.
Jak to celé probíhá?
Daňová kontrola je zahájena doručením oznámení o jejím zahájení, ve kterém je vymezen její předmět a rozsah, přičemž finanční úřad neprodleně po jejím zahájení začne zjišťovat vaše daňové povinnosti a prověřovat vaše daňová tvrzení. Důležité je však pamatovat na to, že při kontrole finančního úřadu nemáte jen povinnosti, ale i práva. Zejména máte právo předkládat důkazy nebo navrhovat provedení důkazů, které k dispozici nemáte, vyvracet pochybnosti vyjádřené finančním úřadem, být přítomen u jednání finančního úřadu s vašimi zaměstnanci a dalšími osobami, které vykonávají pro vás činnosti, jakož i právo být přítomen výslechu svědka a klást mu otázky.
Naopak mezi vaše povinnosti patří zejména poskytování součinnosti, zapůjčení dokladů nebo poskytnutí vzorků věcí. Rovněž musíte finančnímu úřadu poskytnout nezbytné informace o vaší organizační struktuře, pracovní náplni a oprávnění jednotlivých zaměstnanců, umožnit jednání s nimi a nezatajovat důkazní prostředky, které k dispozici máte, nebo o nichž víte, kde se nacházejí.
Daňová kontrola může být poměrně složitým procesem v závislosti na jejím rozsahu, a i když je jednou ze zásad daňového řízení rychlost a hospodárnost, může se s vámi táhnout i dlouhé měsíce, takže bez pevných nervů se neobejdete.
Co nejhoršího mi hrozí?
Hrozit vám může celá řada věcí, nejtypičtěji se bude jednat o pokuty, doměření daně a penále.
Pokuta vám hrozí zejména v případě, že neposkytujete finančnímu úřadu dostatečnou součinnost, chováte se k úřední osobě urážlivě nebo jinak rušíte pořádek při daňové kontrole. Rovněž se pokutě nevyhnete, pokud nesplníte svou registrační, ohlašovací, nebo jinou oznamovací povinnost nebo povinnost záznamní či evidenční. Pokuty může finanční úřad ukládat až do výše 500 tisíc korun, není radno proto brát kontrolu na lehkou váhu.
Daň vám může být rovněž doměřena, pokud vaše daňové tvrzení neodpovídá vašemu účetnictví, případně vám může být uloženo i uhrazení penále.
V nejhorším případě vám může hrozit i trestní stíhání, a to za zkrácení daně, neodvedení daně či nesplnění oznamovací povinnosti v daňovém řízení. I když tato alternativa nastává spíše ve velmi vyhrocených případech, je potřeba myslet i na tuto alternativu a dát si velký pozor na svá daňová tvrzení, ať se nedostanete do zcela zbytečných problémů.
Náš tip
I když máte pocit, že máte všechno v pořádku, zavolejte si na pomoc advokáta již na začátku daňové kontroly. Až z kontroly vyplynou nesoulady mezi vašim daňovým tvrzením a pohledem finančního úřadu, může být v některých případech už pozdě.
Jste podnikateli a dozvěděli jste se o chystající se kontrole z FÚ ? Kontaktujte nás a my se s vámi na kontrolu řádně připravíme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek