fbpx

Jak se mohu přihlásit do dědictví a nebo jak dědictví naopak odmítnout?

Jak se mohu přihlásit do dědictví a nebo jak dědictví naopak odmítnout?

Co je to dědické řízení?

Dědické řízení je řízení o majetku zesnulého. Je soudem zahájeno automaticky, hned poté, co někdo zemře nebo je prohlášen za mrtvého.

Kdo je oprávněn nabít dědictví po zesnulém?

Účastníkem dědického řízení jsou osoby, u nichž existuje nějaký důvod proto, aby byly dědicem zůstavitele. Může se jednat buď o dědice ze zákona, dědice ze závěti nebo z obou těchto důvodů. V případě, že dědic ze závěti nenabude dědictví, nastoupí místo něho dědici ze zákona. Pokud závěť určí dědice jen pro část dědictví, bude jeho zbytek rozdělen podle zákonné úpravy. V situaci, kdy dědictví nepřipadne ani jednomu z dědiců, stane se dědicem stát.

Jak se mohu přihlásit do dědického řízení?

Dědici jsou do dědického řízení přihlášení zpravidla zřizovatelem pohřbu, se kterým si příslušný notář sjedná schůzku za účelem obeznámení se všemi možnými dědici i obeznámení o majetku zůstavitele. Do dědického řízení se dědic může dostat i závětí sepsanou zůstavitelem.

Přihlášení do dědictví může proběhnout i z důvodu pohledávky, kterou po sobě zůstavitel zanechal (když je např. dědictví předlužené). V tomto případě se může věřitel přihlásit poté, co se o smrti zůstavitele dozví (bez omezení, i po skončení dědického řízení) nebo v situaci, kdy si zákonní/závětní dědicové vyhradí soupis majetku.

Odmítnutí dědictví

Potom, co soud obeznámí účastníky o jejich dědickém právu, je možné, aby se také dědického práva vzdali. V případě, že se tak stane, a dědic popřípadě dědicové se svého dědického práva vzdají, není možné, aby své rozhodnutí vzali zpět.

Odmítnutí dědictví je jednostranné právní jednání, kterým se dědic může vzdát svého práva na dědictví. Odmítnutí dědictví může být jak písemné, tak ústní. Potencionální podíl z dědictví je následně rozdělen mezi ostatní dědice.

Tento úkon je možné učinit do jednoho měsíce, kdy byl dědic soudem o jeho právu na dědictví poučen.

Potřebujete pomoci řešit dědictví? Zastoupit v dědickém řízení? Rádi Vám pomůžeme!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Jak se mohu přihlásit do dědictví a nebo jak dědictví naopak odmítnout?

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!