V případě trestu odnětí svobody platí, že ne vždy strávíte ve vězení takovou dobu, která je uvedena v odsuzujícím rozsudku. V rámci trestního práva totiž existuje institut podmíněného propuštění z výkonu trestu. Za jakých podmínek může být podmínečné propuštění uplatněno a kdo jej může využít? To si řekneme v tomto článku.
Proč existuje podmíněné propuštění
O podmíněném propuštění rozhoduje soud a může k němu přistoupit v případě, že odsouzený ve výkonu trestu svým chováním a plněním povinností prokázal polepšení a může se od něj očekávat, že povede řádný život. Jinými slovy, podmíněným propuštěním dochází ke zmírnění uloženého trestu odnětí svobody. Jedná se tak o možnost odsouzeného prokázat, že i trest v kratší výměře, než v jaké byl uložen, zajistil nejen nápravu odsouzeného, ale i ochranu společnosti.
Možnost podmíněného propuštění má pro odsouzeného i motivační funkci, přičemž pokud odsouzený vyhoví jeho podmínkám, nebude muset zůstat ve vězení. Zde je však nutné zmínit, že na podmíněné propuštění neexistuje žádný právní nárok a posouzení, zda došlo ke splnění podmínek propuštění je tak vždy jen a pouze na soudu, respektive konkrétním soudci. Soud však přihlíží i k tomu, zda odsouzený odčinil škodu nebo jinou újmu, kterou trestným činem způsobil, zda nastoupil včas k výkonu trestu atp.
O podmíněném propuštění rozhoduje soud na návrh odsouzeného nebo státního zástupce nebo ředitele věznice, ve které se trest vykonává. Rovněž může být řízení zahájeno z vlastního podnětu soudu.
Podmíněné propuštění však neznamená, že dochází k ukončení celého procesu a propuštěný je zbaven všech svých povinností. Účelem je, aby další působení na pachatele bylo prováděno na svobodě.
Zkušební doba a další omezení
Současně s podmíněným propuštěním totiž soud povinně stanoví zkušební dobu, po kterou musí propuštěný vést řádný život. Tato doba může být stanovena až na dobu 7 let. Jenže soud nemusí skončit u stanovení zkušební doby, ale může nad propuštěným stanovit dohled (a propuštěný se musí účastnit setkání s probačním úředníkem), případně může propuštěnému stanovit, že se v určitou dobu musí zdržovat na určitém místě apod. Zkrátka, soud ve svém soudním rozhodnutí může stanovit přiměřená omezení, která budou působit a ovlivňovat chování propuštěného.
Kdo a kdy může o podmíněné propuštění žádat
Teď se možná (a správně) ptáte, kdy je možné žádat o podmíněné propuštění? Je logické, že nemůžete nastoupit do vězení a hned po týdnu tvrdit, že jste se polepšili a chtít na svobodu. Tak (naštěstí) naše trestní právo nefunguje.
Obecně platí, že žádat o podmíněné propuštění může odsouzený, pokud vykoná alespoň polovinu uloženého trestu odnětí svobody. Zákon pak rovněž stanoví možnost odsouzeného, který je ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé a nespáchal zvlášť závažný zločin, kterým byla např. způsobena smrt nebo těžká újma na zdraví, aby požádal o propuštění po vykonání třetiny uloženého trestu odnětí svobody. V ojedinělých případech, kdy odsouzený prokazuje mimořádně vzorné chování a plnění svých povinností, může soud rozhodnout o podmíněném propuštění ještě před vykonáním poloviny, respektive třetiny uloženého trestu. Pro zajímavost dodáváme, že osoba odsouzena k doživotnímu trestu odnětí svobody může žádat o podmíněné propuštění po vykonání 20 let.
Podmíněné propuštění je tedy velice užitečným institutem v rámci výkonu trestu odnětí svobody a s nadsázkou lze říci, že o něj usiluje v podstatě každý vězeň. Vždyť velice často slýcháme z různých médií o tom, že konkrétní člověk žádá o podmíněné propuštění. Příkladem vězně, který byl podmíněně propuštěn je například David Rath.
Náš tip
Máte někoho blízkého ve výkonu trestu odnětí svobody a chcete docílit jeho propuštění? Zvažte, zda institut podmíněného propuštění nemůže být tím nejvhodnějším řešením!
Napište nám a naši právníci specializující se na trestní právo Vám rádi pomohou!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek