fbpx

Máte firmu? Potom máte i novou povinnost! Zveřejňovat skutečné vlastníky a pozor na praní špinavých peněz!

Máte firmu? Potom máte i novou povinnost! Zveřejňovat skutečné vlastníky a pozor na praní špinavých peněz!

Od 1.1.2018 platí nová zákonná povinnost pro zveřejňování skutečných majitelů právnických osob. Tato povinnost je upravena v novele zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Zákon bývá označován jako „Evidence“ či jako „AML“ – Anti Money Laudering.  Evidenci bude zajišťovat rejstříkový soud. Uvedená povinnost se týká všech právnických osob!

Novelizace stávajícího AML

Zákon AML byl novelizován na základě snahy o zpřísnění a zabránění zneužívání finančního systému.  Zákonodárce novelizací tohoto zákona sleduje svůj zájem na odkrytí nepřehlédnutelných vlastnických struktur, jakož i na uchování stop vedoucích ke konkrétním osobám.

Účel novelizovaného zákona

AML slouží ke vzniku a zápisu údajů o skutečných majitelích právnických osob. Tento zákon zakládá nová práva a povinnosti, a to jak pro statutární orgány všech právnických osob, které tím nabývají povinnost zajistit zápis údajů do dané evidence, ale i pro třetí osoby, které mají právo do evidence nahlížet.

Oblast veřejných zakázek

Změna zákona se zabývá i oblastí veřejných zakázek, kde je hlavním účelem vyloučení případného střetu zájmů u osob, které se v konkrétní zakázce vyskytují, a které mají vazby jak na zadavatele, tak na dodavatele.

Zákon o veřejných zakázkách říká, že zadavatelé veřejných zakázek musejí před uzavřením smlouvy na veřejnou zakázku v zadávacím řízení zjistit, kdo je u dodavatele zapsán jako skutečný majitel. Tato povinnost s novým AML skončila a nahradila ji povinnost zadavatelů nahlédnout nejprve do Evidence, kde by měl být skutečný majitel zapsán. V případě, že tento údaj nebude možné zjistit, vyzve dodavatele k předložení výpisu z této Evidence, popřípadě k poskytnutí identifikačních údajů všech skutečných majitelů.

Informace evidované v AML

V AML evidenci najdeme základní údaje, tj. jméno a adresa místa pobytu, datum narození, rodné číslo, státní příslušnost a údaj o skutečnosti zakládající postavení skutečného majitele.

Kdo bude mít do evidence přístup?

Přístup do této evidence bude poskytnut soudům, orgánům činným v trestním řízení, správcům daně a dalším orgánům, o kterých tak stanoví zákonem. Ostatní subjekty se do evidence dostanou pouze v případě, že prokáží důvodný zájem s předcházejícím trestným činem, a to pouze v omezeném rozsahu.

O Vaši povinnost zveřejnit skutečného majitele právnické osoby se postaráme za Vás! Kontaktujte nás!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Máte firmu? Potom máte i novou povinnost! Zveřejňovat skutečné vlastníky a pozor na praní špinavých peněz!

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!