fbpx

Máte firmu? Potom máte i novou povinnost! Zveřejňovat skutečné vlastníky a pozor na praní špinavých peněz!

Od 1.1.2018 platí nová zákonná povinnost pro zveřejňování skutečných majitelů právnických osob. Tato povinnost je upravena v novele zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Zákon bývá označován jako „Evidence“ či jako „AML“ – Anti Money Laudering.  Evidenci bude zajišťovat rejstříkový soud. Uvedená povinnost se týká všech právnických osob!

Novelizace stávajícího AML

Zákon AML byl novelizován na základě snahy o zpřísnění a zabránění zneužívání finančního systému.  Zákonodárce novelizací tohoto zákona sleduje svůj zájem na odkrytí nepřehlédnutelných vlastnických struktur, jakož i na uchování stop vedoucích ke konkrétním osobám.

Účel novelizovaného zákona

AML slouží ke vzniku a zápisu údajů o skutečných majitelích právnických osob. Tento zákon zakládá nová práva a povinnosti, a to jak pro statutární orgány všech právnických osob, které tím nabývají povinnost zajistit zápis údajů do dané evidence, ale i pro třetí osoby, které mají právo do evidence nahlížet.

Oblast veřejných zakázek

Změna zákona se zabývá i oblastí veřejných zakázek, kde je hlavním účelem vyloučení případného střetu zájmů u osob, které se v konkrétní zakázce vyskytují, a které mají vazby jak na zadavatele, tak na dodavatele.

Zákon o veřejných zakázkách říká, že zadavatelé veřejných zakázek musejí před uzavřením smlouvy na veřejnou zakázku v zadávacím řízení zjistit, kdo je u dodavatele zapsán jako skutečný majitel. Tato povinnost s novým AML skončila a nahradila ji povinnost zadavatelů nahlédnout nejprve do Evidence, kde by měl být skutečný majitel zapsán. V případě, že tento údaj nebude možné zjistit, vyzve dodavatele k předložení výpisu z této Evidence, popřípadě k poskytnutí identifikačních údajů všech skutečných majitelů.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Informace evidované v AML

V AML evidenci najdeme základní údaje, tj. jméno a adresa místa pobytu, datum narození, rodné číslo, státní příslušnost a údaj o skutečnosti zakládající postavení skutečného majitele.

Kdo bude mít do evidence přístup?

Přístup do této evidence bude poskytnut soudům, orgánům činným v trestním řízení, správcům daně a dalším orgánům, o kterých tak stanoví zákonem. Ostatní subjekty se do evidence dostanou pouze v případě, že prokáží důvodný zájem s předcházejícím trestným činem, a to pouze v omezeném rozsahu.

O Vaši povinnost zveřejnit skutečného majitele právnické osoby se postaráme za Vás! Kontaktujte nás!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Máte firmu? Potom máte i novou povinnost! Zveřejňovat skutečné vlastníky a pozor na praní špinavých peněz!

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!