Ohňostroje neodmyslitelně patří k oslavám konce roku po celém světě a všichni známe ikonické fotografie světel nad různými památkami. Poslední roky se však prosazují tendence jejich omezování a větší regulace, ať už z důvodu ochrany životního prostředí, zdraví zvířat a lidí, a do popředí se dostávají světelné show nebo drony. Od pořádání ohňostrojů upouštějí nejen některé obce, ale také velké firmy, které ohňostroje využívaly jako mocný marketingový nástroj. Podrobněji o tom píše třeba Sonet Studio ve svém článku Ohňostroje: Nejhorší PR pro vaši značku v 21. století.
Jaké možnosti regulace ale poskytuje zákon? A může se stát, že bude zábavní pyrotechnika zcela zakázána?
Co zákon pokládá za zábavní pyrotechniku?
Zákon o pyrotechnice poměrně obsáhle stanovuje zákonné podmínky pro výrobu, dovoz, označování či skladování pyrotechnických výrobků. Najdeme v něm přímo i definici ohňostroje, kterým se rozumí současné nebo v krátkém časovém sledu následující odpalování pyrotechnických výrobků kategorie F2, F3 nebo T1 (tedy zábavní a divadelní pyrotechniku), přičemž za ohňostroj se nepovažuje odpalování pyrotechnických výrobků do hmotnosti 10 kg čistého obsahu výbušných látek celkem. Zákon tak za ohňostroj považuje větší událost, než si obvykle lidi dělají na Silvestra.
Pod tajemnými kategoriemi F2 a F3 se skrývá zábavní pyrotechnika, která představuje malé nebezpečí a má nízkou úroveň hluku a která je určena pro venkovní použití na omezených plochách, resp. zábavní pyrotechnika, která představuje středně velké nebezpečí, je určena pro venkovní použití na otevřených prostranstvích, a jejíž úroveň hluku nepoškozuje lidské zdraví.
Kdo může zábavní pyrotechniku odpalovat?
Dobrou zprávou pro nadšence do pyrotechniky určitě bude to, že zákon u výše uvedených kategorií nestanovuje zvláštní podmínky pro odbornou způsobilost k jejímu odpalování, a je tak nezbytné splňovat pouze podmínku věku, a to 18 let u kategorie F2 a 21 let u kategorie F3. K odpalování zábavní pyrotechniky vyšší kategorie je nezbytná odborná způsobilost, což se vesměs týká podnikatelů, kteří jsou držiteli oprávnění od Českého báňského úřadu k provozování ohňostrojů.
Musím mít na ohňostroj nějaké povolení?
Hospodářský subjekt nebo osoba s odbornou způsobilostí jsou povinny ohlásit provedení ohňostroje příslušnému obecnímu úřadu a příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, a to nejpozději 2 pracovní dny před jeho provedením. Toto ohlášení musí obsahovat kromě jiného i souhlas vlastníka pozemku, na jehož pozemku se ohňostroj bude odpalovat, případně souhlasy jiných dotčených osob, množství a druhy používaných výrobků nebo způsob zajištění ochrany života a zdraví osob a majetku.
Já ale nic velkého neplánuju, na co jiného si mám dát pozor?
Z výše uvedeného je zřejmé, že malé silvestrovské ohňostroje, které si k oslavě nového roku na zahradě odpálíte, nepodléhají zvláštní regulaci, jelikož zdaleka nesplňují podmínku 10 kg čistého obsahu výbušných látek. Nejpodstatnější je pro vás proto časové a případně prostorové omezení, které může vaše obec v samostatné působnosti stanovit obecně závaznou vyhláškou.
Pro ilustraci se podíváme na pražskou vyhlášku o používání pyrotechnických výrobků. Ta povoluje odpalování zábavné pyrotechniky výhradně v době od 10:00 do 22:00, a i to jen na místech, kterých výčet najdeme v příloze k této vyhlášce. Nebudete-li odpalovat svou pyrotechniku v daném čase a na daných místech, budete tuto vyhlášku porušovat; můžete však být klidní, protože toto omezení neplatí 31. prosince a 1. ledna, kdy je umožněno odpalovat pyrotechniku na celém území Prahy, s výjimkou například památkové rezervace, vodních ploch, okolí zdravotních zařízení, zařízení sociálních služeb, či přírodních parků.
Tato vyhláška nebyla naštěstí šitá horkou jehlou, a proto se omezení netýká prskavek, konfet, dětských, dortových či jiných obdobných fontán. Naopak zakazuje používání některých výrobků s neřízeným letem, jako jsou zejména tzv. lampiony štěstí, které nelze používat na území města celoročně.
A jaké jsou trendy do budoucna?
Jak říká Listina základních práv a svobod, co není zakázáno, je dovoleno, a aby došlo k plošnému zákazu zábavní pyrotechniky, musel by tak udělat zákonodárce, což se dle našeho názoru v dohledné době nestane, protože k tomu – jednoduše řečeno – není dost závažný důvod. I Ústavní soud se v minulosti vyslovil proti zákazu pyrotechniky na celém území obce, či proti omezení prodeje pyrotechniky na dobu vánočních svátků. Z pohledu jednotlivých obcí však očekáváme silnější regulaci pomocí vyhlášek v zájmu ochrany zdraví zvířat a lidí, jakož i upuštění od „obecních“ ohňostrojů, které představují pro obce náklady, bez kterých se dokáží obejít.
Zajímá vás něco víc k tomuto tématu? Neváhejte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek