Mzda ve mzdovém výměru? Dobrý nápad, ale pozor na právní náležitosti!
Nechcete se v práci dohadovat o změně pracovní smlouvy týkající se nového stanovení mzdy? Zaměstnavatel a zaměstnanec si v takovém případě mohou při nástupu zaměstnance do zaměstnání dohodnout, že její výše bude stanovena ve mzdovém výměru.
Mzdový výměr je jednostranným písemným právním jednáním ze strany zaměstnavatele, nejedná se tedy o něco, k čemu by byl potřeba souhlasný projev zaměstnavatele i zaměstnance současně. Neobsahuje-li výši mzdy pracovní smlouva či vnitřní předpisy zaměstnavatele, je zaměstnavatel povinen nejpozději v den nástupu zaměstnance do práce vydat mu písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování a termínu a místě výplaty.
Mzda musí být zaměstnanci známá ještě před začátkem výkonu práce, za níž má příslušet. Pokud je stanovovaná mzdovým výměrem, musí být stejná či vyšší než nejnižší úroveň zaručené mzdy. Zaručená mzda (někdy známá jako minimální mzdové tarify) je odvozována od minimální mzdy dle obtížnosti a složitosti prováděné práce na základě určitých kategorií prací. Tyto kategorie a zaručené mzdy jsou stanoveny nařízením vlády.
Pokud jste zaměstnavatel a potřebujete pomoct se správným nastavením mzdových výměrů, či jste naopak zaměstnanec a chcete si zaměstnavatelem předložený mzdový výměr nechat zkontrolovat právníkem, kontaktujte nás a my s vámi rádi vše probereme.
Jak nás klienti hodnotí?
Více než 1 500 klientů
JIŽ VYUŽILO NAŠICH SLUŽEB
97 % klientů
NAŠE SLUŽBY DOPORUČUJE
15+ specialistů
S RADOSTÍ ŘEŠÍ VAŠE POTŘEBY