fbpx

Společná péče o nezletilé dítě a jak na ni?

Společná péče o nezletilé dítě a jak na ni?

Společná péče o nezletilé dítě obou rodičů je fenoménem dnešní doby, který nahradil výlučnou péči jednoho z rodičů. Tento způsob domluvy je možný pro rodiče, kteří jsou schopni se na výchově společného potomka domluvit a jejich práva tak utrpí méně než v druhém již zmiňovaném případě.

Co znamená společná péče pro dítě?

Společná péče rodičů o dítě není nikde zákonem upravena. Její obsah vychází pouze ze zaběhnuté právní teorie, která je založena na tom, že dítě je soudním rozhodnutím svěřeno do péče obou rodičů. Rodiče v tomto případě vychovávají dítě stejně jako po svém rozchodu, tedy v době, než byl do věci přizván soud. Tento systém se týká nejen výchovy, ale i výživy nezletilého. Navozuje se zde situace přirozeného výkonu rodičovské odpovědnosti, která fungovala již před rozvodem rodičů, a která by měla být nejpřirozenější a nejpodobnější situaci za dobu trvání manželství, popřípadě partnerství rodičů.

Kdy je společná péče a výchova obou rodičů o dítě vhodná?

Tento typ porozchodové úpravy je vhodný pro rodiče, kteří jsou schopni se na výchově a výživě nezletilého domluvit. V případě, že se tak neděje a rodiče mají různé představy o tom, jak dítě vychovávat a starat se o něj, je lepší, aby do rozhodování o tom, co je pro dítě nejlepší, zasáhl soud.

K této formě výchovy se kloní i české právo, což dokazuje zásada, že do rodinných vztahů mezi rodiči a dětmi by měl soud zasahovat co nejméně, tedy jen v těch případech, kdy je to nezbytně nutné a kdy to vyžaduje zájem dítěte. Další potvrzení tohoto smýšlení nalezneme v obsáhle judikatuře ústavního soudu.

Co je nutné proto, aby soud odsouhlasil společnou péči rodičů o dítě?

Soud by v případě, že se mu návrh této dohody dostane do rukou, ji měl pečlivě zvážit a zjistit, zda je pro dítě vhodná. Měl by brát zřetel na to, že s touto dohodou souhlasí oba rodiče. Také by měl zjistit, zda je tento návrh opodstatněný, a zda jsou rodiče se schopni o výchově nezletilého skutečně domluvit. V případě, že rodiče nejsou ve výživě a výchově jednotní, nemělo by k tomuto aktu vůbec dojít.

Potřebujete pomoci v otázkách svěření dítěte do péče a rozvodu manželství? Obraťte se na naše právníky!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Společná péče o nezletilé dítě a jak na ni?

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!