Společná péče o nezletilé dítě a jak na ni?

Společná péče o nezletilé dítě obou rodičů je fenoménem dnešní doby, který nahradil výlučnou péči jednoho z rodičů. Tento způsob domluvy je možný pro rodiče, kteří jsou schopni se na výchově společného potomka domluvit a jejich práva tak utrpí méně než v druhém již zmiňovaném případě.

Co znamená společná péče pro dítě?

Společná péče rodičů o dítě není nikde zákonem upravena. Její obsah vychází pouze ze zaběhnuté právní teorie, která je založena na tom, že dítě je soudním rozhodnutím svěřeno do péče obou rodičů. Rodiče v tomto případě vychovávají dítě stejně jako po svém rozchodu, tedy v době, než byl do věci přizván soud. Tento systém se týká nejen výchovy, ale i výživy nezletilého. Navozuje se zde situace přirozeného výkonu rodičovské odpovědnosti, která fungovala již před rozvodem rodičů, a která by měla být nejpřirozenější a nejpodobnější situaci za dobu trvání manželství, popřípadě partnerství rodičů.

Kdy je společná péče a výchova obou rodičů o dítě vhodná?

Tento typ porozchodové úpravy je vhodný pro rodiče, kteří jsou schopni se na výchově a výživě nezletilého domluvit. V případě, že se tak neděje a rodiče mají různé představy o tom, jak dítě vychovávat a starat se o něj, je lepší, aby do rozhodování o tom, co je pro dítě nejlepší, zasáhl soud.

Naše tipy z rodinného práva a dalších oblastí si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

K této formě výchovy se kloní i české právo, což dokazuje zásada, že do rodinných vztahů mezi rodiči a dětmi by měl soud zasahovat co nejméně, tedy jen v těch případech, kdy je to nezbytně nutné a kdy to vyžaduje zájem dítěte. Další potvrzení tohoto smýšlení nalezneme v obsáhle judikatuře ústavního soudu.

Co je nutné proto, aby soud odsouhlasil společnou péči rodičů o dítě?

Soud by v případě, že se mu návrh této dohody dostane do rukou, ji měl pečlivě zvážit a zjistit, zda je pro dítě vhodná. Měl by brát zřetel na to, že s touto dohodou souhlasí oba rodiče. Také by měl zjistit, zda je tento návrh opodstatněný, a zda jsou rodiče se schopni o výchově nezletilého skutečně domluvit. V případě, že rodiče nejsou ve výživě a výchově jednotní, nemělo by k tomuto aktu vůbec dojít.

A jaké jsou možnosti úpravy styku s dětmi po rozvodu? Dozvíte se ve videu.

Potřebujete pomoci v otázkách svěření dítěte do péče a rozvodu manželství? Obraťte se na naše právníky!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Společná péče o nezletilé dítě a jak na ni?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!