Duševní vlastnictví je nově vznikajícími společnostmi často opomíjené téma, a přitom tak důležité. Co je to právo duševního vlastnictví a jak jej chránit a pracovat s ním? To se dozvíte v článku níže.
Právo duševního vlastnictví
Právo duševního vlastnictví lze definovat jako soubor právních norem, které zakládají práva, která jsou závazná pro všechny, působí tedy erga omnes. Podstatou této úpravy je pak možnost vyloučit ostatní subjekty z užívání určitého, nehmotného statku.
Tato práva a ochrana se vztahují k výsledkům tvůrčí duševní činnosti nebo k výsledkům hospodářské činnosti. Právo duševního vlastnictví se nejčastěji dělí na autorské právo a průmyslová práva.
Je nutné chápat, že autor nehmotného statku (například hudba nebo text knihy) vynakládá stejné úsilí jako kuchař nebo pěstitel ovoce, za jejichž produkty pak zákazník platí. Vytvořit dušení nebo hospodářské dílo vyžaduje jak čas zhotovitele, tak i jeho zvláštní specifický um. Avšak povaha nehmotných statků umožňuje všem lidem, aby s výtvory duševní činnost nakládali, aniž by k tomu měli patřičné povolení.
Nehmotným statkem je příběh, který je zaznamenán v knize nebo zvuk hudby, kterou si rádi pouštíme z CD nebo v oblíbených hudebních aplikací. A aby bylo možné jej předat čtenářům a posluchačům, musí být převedeny na hmotný substrát, který je v tomto případě kniha nebo CD, na které je hudba vypálena.
Proč je ochrana duševního vlastnictví tak důležitá v případě startupů?
Na ranném začátku vzniku startupu je poměrně časté, že se startupy zaměřují na rychlý rozvoj svých produktů, jejich prodej a následně i marketing, aby jejich produkt dostal jméno a byl tak zajímavým pro případné investory. Vstupují na trh s novým produktem, ale nezajistí jeho náležitou ochranu. Avšak právní ochrana jejich duševního vlastnictví je v rané fázi důležitá a případným problémům by se mělo včas předejít.
Jednotlivé možnosti ochrany
Průmyslové vlastnictví
Pokud startup vyrábí a nabízí na trhu nezaměnitelný produkt, mohla by se hodit právní ochrana v podobě průmyslového vzoru, patentů nebo užitných vzorů. Průmyslovým vzorem je možné chránit originální vzhled produktu. Rozumí se jím zejména linie, obrysy, barvy nebo tvar výrobku. Jde o vizuálně vnímatelnou vlastnost výrobku. Patenty se naopak udělují na vynálezy, které jsou nové a jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelné. Užitný vzor je pak považován za jednodušší formu patentu, neboť ochrana je rychlejší a méně nákladná.
Zálohování
Pro případné soudní spory je nutné mít ke všemu dostatek důkazů, které prokazatelně potvrdí vztah společnosti k předmětu průmyslového vlastnictví. Proto je vhodné mít veškeré důležité výtvory související se startupem řádně a prokazatelně zálohované.
Ochrana názvu právnické osoby
Občanský zákoník poskytuje ochranu názvu právnické osoby. Tato ochrana zamezuje, aby dvě právnické osoby měly zapsané stejné jméno v obchodním rejstříku. Je to důležité zejména z důvodu nezaměnitelnosti názvu a ochrany spotřebitele. Pokud by existovaly dvě společnosti s podobnými jmény a s podobným zaměřením, mohlo by docházet k odlivu potenciálních zákazníků/klientů a společnost by tak mohla přijít o značný příjem.
Ochrana značky
Ochrannou známkou je označení, které je způsobilé odlišit výrobky nebo služby jedné osoby od výrobků nebo služeb druhé osoby a je schopno být vyjádřeno v rejstříku ochranných známek. Platnost ochranných známek je 10 let, s tím že jde prodlužovat. Základními druhy jsou slovní ochranná známka, obrazová, slovní grafická nebo prostorová.
Smluvní dokumentace
Každá společnost by měla mít smluvní dokumentací upraveny případy, které by mohly být ohrožující pro její následné fungování. Tak například ochranu svého know-how a klientských databází je nutné ošetřit pro případ odchodu společníků, kteří by mohli společnost poškodit tím, že by následně použili know-how nebo při odchodu ze společnosti vzali s sebou značnou část klientů.
Výše popsané způsoby ochrany duševního vlastnictví jsou ty základní, avšak jejich výčet není konečný. Zakládání startupů a jejich fungování s sebou v průběhu času přináší další a další výzvy, které je třeba ošetřit příslušnými právními úkony. Důležité je však být v začátcích co nejlépe chráněn a nic neopomenout.
Náš tip
- Smluvně upravte poměry mezi společníky a investory. Je to nutné z důvodu ochrany know-how a zákaznické sítě.
- Pokud produkujete věc, která je něčím výjimečná, získejte patent nebo průmyslový vzor.
- Ochranou značkou nebo ochranou názvu dosáhnete, že vaše společnost nebude s nikým zaměnitelná a nebudou vám mizet zájemci o produkt.
Potřebujete zaregistrovat ochranou známku nebo třeba průmyslový vzor? Neváhejte se na nás obrátit!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek