Úschova kupní ceny je dnes již běžnou záležitostí při převodu vlastnického práva k nemovitosti. Tato služba pak chrání jak kupujícího, který tak má zajištěno, že skutečně nabude vlastnické právo k předmětné nemovitosti, tak prodávajícího, kterému zaručuje, že mu bude po převodu vlastnického práva v katastru nemovitostí zaplacena kupní cena. Základně rozlišujeme tři typy úschov – advokátní úschovu, notářskou úschovu a bankovní úschovu.
Obecně lze říci, že advokát, notář či banka otevře zvláštní účet, jenž je přímo vyhrazený pro účely úschovy kupní ceny a na který kupující zašle část či celou kupní cenu. Z tohoto účtu pak bude prodávajícímu vyplacena kupní cena po převodu vlastnického práva. Advokát, notář či banka tak mají peníze celou dobu pod svou kontrolou a naprostou samozřejmostí je pak to, že uschované peníze nesmí zvolený subjekt užít k jiným účelům.
Malou nevýhodou je pak nutnost uzavření další smlouvy v celém procesu, a to smlouvy o úschově. Je však naprosto nutné s takovým procesním krokem počítat. Nutno zmínit, že advokát, notář či banka za tuto službu samozřejmě účtují poplatek, který je ovšem s ohlédnutím na to, že transakce s nemovitostmi bývají jedny z největších transakcí v životě, naprosto zanedbatelný a úschovu kupní ceny tak lze zcela jistě a bez okolků doporučit.
Advokátní úschova
V dnešní době nejrozšířenější a také pravděpodobně finančně nejschůdnějším řešením je úschova u advokáta. Není snad třeba připomínat, že peníze uschovejte pouze a jen u advokáta, který je zapsaný v seznamu České advokátní komory. Navíc, běžně kupní smlouvu připravuje advokát, a pokud využijete jeho služeb i v případě úschovy, můžete ušetřit spoustu času.
Zajištěním pro vás může být i fakt, že advokát zřizuje na každou jednotlivou úschovu samostatný účet a každou úschovu je povinen registrovat právě u České advokátní komory. I proto lze ze strany České advokátní komory veškeré provedené úschovy dohledat. Příjemným bonusem je pak i výše zmíněná cena a profesní pojištění, které je povinen ze zákona uzavřít každý advokát.
Notářská úschova
I z důvodu stále vysokého společenského postavení spoustu lidí dává přednost notáři. Jeho služby jsou však velmi podobné těm advokátním. Stejně jako advokát je každý notář registrován u Notářské komory České republiky a je povinen mít sjednané povinné pojištění.
Na rozdíl od advokáta je ovšem využití služeb notáře dražší, jelikož cena za provedené služby se řídí notářským tarifem. Cena by tak měla být u všech notářů stejná.
Bankovní úschova
Vzhledem k možnosti poskytnutí hypotečních úvěrů započaly nabízet své služby i banky. Vysoké zabezpečení bankovní úschovy však není stoprocentní. Riziko představuje především krach banky, proti kterému jsou bankovní instituce pojištěny, ale ne vždy toto pojištění bude postačovat.
Dalším minusem je nemožnost úschovy listin (kupní smlouvy a návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí), kterou je stejně třeba sjednat u advokáta či notáře, což náklady na úschovu kupní ceny výrazně zvyšuje.
Úschova u realitní kanceláře
Úplnou alternativou je úschova kupní ceny u realitní kanceláře. Takový postup však nelze doporučit, jelikož smlouvy o úschově nejsou ve většině případů sepisovány osobami s právnickým vzděláním a realitní kanceláře nemají ze zákona povinnost uzavřít profesní pojištění. V praxi však dnes již drtivá většina realitních kanceláří k úschově využívá služby advokátních kanceláří.
Závěrem je třeba doporučit úschovu kupní ceny při jakémkoli převodu nemovitosti. Minimalizace rizika je největší výhodou takové služby a peníze do ni investované se vám vrátí v podobě jistoty a pohodlného převodu nemovité věci.
Uvažujete o využití služeb advokátní úschovy? Obraťte se na nás!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek