Co je to povinnost mlčenlivosti advokáta? A proč se na dobrého advokáta můžete s důvěrou obrátit?

mlčenlivost advokáta

Mlčenlivosti advokáta se věnuje ustanovení § 21 zákona č. 85/1996 Sb., o advokacii, který hovoří o povinnosti advokáta zachovávat mlčenlivost ve všech skutečnostech, o nichž se v souvislosti s poskytováním právních služeb dozví. To dokonce potvrdil i nález Ústavního soudu sp. zn. II. ÚS 889/10, ze dne 25. 11. 201, který uvádí: „povinnost mlčenlivosti je základním předpokladem pro poskytování právní pomoci a tím i nezbytnou podmínkou fungování demokratické společnosti. Výkon profese advokáta vychází z důvěrného vztahu mezi advokátem a klientem a z důvěry klienta v mlčenlivost advokáta. Nejedná se o výsadu advokáta, která by měla založit vynětí z obecně platného a závazného právního řádu, ale jde o povinnost uloženou advokátovi v zájmu jeho klientů a pro jejich ochranu.“

Povinnost zachovávat mlčenlivost se týká i zaměstnanců advokáta a dalších osob

Tyto povinnosti nedopadají jen na advokáty, ale rovněž na všechny jejich zaměstnance a na jakékoli další osoby, které se s advokátem podílejí na poskytování právních služeb a tato povinnost nekončí ani po vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Této povinnosti může advokáta zbavit jedině a pouze jeho klient (popř. dědic či právní nástupce).

Nenechte si uniknout skvělé tipy jako 4000+ našich spokojených uživatelů 

Zajímavé informace, díky kterým se naučíte sami chránit svá práva. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Celý institut mlčenlivosti si klade za cíl upevnění důvěry mezi klientem a jeho právním zástupcem. Mlčenlivostí však advokát není omezen v rozsahu nezbytném pro řízení před soudem nebo jiným orgánem, je-li předmětem řízení spor mezi ním a jeho klientem. Další možné případy pak stanovuje již zmíněný zákon o advokacii. Jedná se o situace například za účelem ochrany práv nebo zájmů advokáta. V žádném případě však nesmí advokát použít informace ve svůj vlastní prospěch ani kohokoli jiného. Rovněž advokát nemá povinnosti mlčet v případě, že se situace dotýká povinnost překazit případné spáchání trestného činu.

Vzhledem k citlivosti celého tématu povinnosti mlčenlivosti a celkovému zákonnému ukotvení je z výše zmíněného jasné, že advokátovou hlavní povinností je chránit a hájit vaše zájmy a pomoci vám v složitých právních situacích.

Potřebujete advokáta, na kterého se můžete s důvěrou obrátit? Kontaktujte nás!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Co je to povinnost mlčenlivosti advokáta? A proč se na dobrého advokáta můžete s důvěrou obrátit?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!