fbpx

Co je to povinnost mlčenlivosti advokáta? A proč se na dobrého advokáta můžete s důvěrou obrátit?

mlčenlivost advokáta

Co je to povinnost mlčenlivosti advokáta? A proč se na dobrého advokáta můžete s důvěrou obrátit?

Mlčenlivosti advokáta se věnuje ustanovení § 21 zákona č. 85/1996 Sb., o advokacii, který hovoří o povinnosti advokáta zachovávat mlčenlivost ve všech skutečnostech, o nichž se v souvislosti s poskytováním právních služeb dozví. To dokonce potvrdil i nález Ústavního soudu sp. zn. II. ÚS 889/10, ze dne 25. 11. 201, který uvádí: „povinnost mlčenlivosti je základním předpokladem pro poskytování právní pomoci a tím i nezbytnou podmínkou fungování demokratické společnosti. Výkon profese advokáta vychází z důvěrného vztahu mezi advokátem a klientem a z důvěry klienta v mlčenlivost advokáta. Nejedná se o výsadu advokáta, která by měla založit vynětí z obecně platného a závazného právního řádu, ale jde o povinnost uloženou advokátovi v zájmu jeho klientů a pro jejich ochranu.“

Povinnost zachovávat mlčenlivost se týká i zaměstnanců advokáta a dalších osob

Tyto povinnosti nedopadají jen na advokáty, ale rovněž na všechny jejich zaměstnance a na jakékoli další osoby, které se s advokátem podílejí na poskytování právních služeb a tato povinnost nekončí ani po vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Této povinnosti může advokáta zbavit jedině a pouze jeho klient (popř. dědic či právní nástupce).

Celý institut mlčenlivosti si klade za cíl upevnění důvěry mezi klientem a jeho právním zástupcem. Mlčenlivostí však advokát není omezen v rozsahu nezbytném pro řízení před soudem nebo jiným orgánem, je-li předmětem řízení spor mezi ním a jeho klientem. Další možné případy pak stanovuje již zmíněný zákon o advokacii. Jedná se o situace například za účelem ochrany práv nebo zájmů advokáta. V žádném případě však nesmí advokát použít informace ve svůj vlastní prospěch ani kohokoli jiného. Rovněž advokát nemá povinnosti mlčet v případě, že se situace dotýká povinnost překazit případné spáchání trestného činu.

Vzhledem k citlivosti celého tématu povinnosti mlčenlivosti a celkovému zákonnému ukotvení je z výše zmíněného jasné, že advokátovou hlavní povinností je chránit a hájit vaše zájmy a pomoci vám v složitých právních situacích.

Potřebujete advokáta, na kterého se můžete s důvěrou obrátit? Kontaktujte nás!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Co je to povinnost mlčenlivosti advokáta? A proč se na dobrého advokáta můžete s důvěrou obrátit?

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!