Externí právník pro firmy vs. interní podnikový právník

Podnikáte a přemýšlíte, jakým způsobem zajistit právní servis pro Vaši společnost? Nabízí se Vám v zásadě dvě možnosti, případně jejich kombinace. První z možností je zaměstnat právníka, který bude pracovat přímo uvnitř společnosti. Druhou je spolupráce s advokátní kanceláří, kdy se advokát postará o Vaše záležitosti na základě smlouvy o spolupráci. Třetí variantou je kombinace obou předchozích, tedy kdy máte interního právníka, který spolupracuje s advokátem.

Podnikový právník a jeho výhody

Pokud zaměstnáváte podnikového právníka, bude své právní zaměření specializovat k Vašemu předmětu podnikání, protože se jej budou týkat pouze určité právní předpisy. Není tedy nutné, aby jeho znalosti komplexně obsáhly celý právní řád. Spolupráce s ním bude snadnější, protože zná dobře poměry ve společnosti. Také komunikace s ním bude jednodušší. Jeho úkolem je připravit pro společnost definitivní řešení problému a to přednést vedení společnosti, aby jej mohlo zrealizovat. Klíčovým úkolem podnikového právníka je preventivně předcházet vzniku sporů.

Když znalosti podnikového právníka nestačí

Společnost se však může dostat před problém, kdy schopnosti podnikového právníka již nebudou stačit, a proto bude nutné začít spolupracovat s advokátem. Advokát sice nemusí mít podrobné znalosti z oboru podnikání, kterému se společnost věnuje, jistě však předčí podnikového právníka v kvalitě poskytování právní služby v obecné rovině obchodněprávní, týkající se problematiky cenných papírů, zakládání a fúzí společností, právního auditu apod., ale také občanskoprávní, jako například vymáhání náhrady škody a jiné související záležitosti.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Vyhledat pomoc advokáta a nechat se jím zastoupit je vhodné v řízeních, která se proti společnosti vedou. Advokát má bezpochyby daleko větší zkušenosti s vedením sporné agendy než podnikový právník a u soudu bude jeho postavení mnohem jistější. Současně není úkolem advokáta přednést jedno konkrétní řešení problému a to následně zrealizovat. Jeho úkolem je nastínit možnosti řešení daného problému, tyto možnosti přednést s analýzou toho, co každá z nich přinese.

Nejlepší může být kombinace

Optimální může kombinace obou systémů. Obzvláště u větších společností je dobré zaměstnat svého podnikového právníka, který slouží jako styčný bod pro komunikaci s advokátní kanceláří. Jejich spolupráce přinese vždy to nejlepší řešení pro Vaše podnikání. Podnikový právník bude dodávat advokátovi všechny potřebné informace a znalosti o chodu společnosti a problému samotném, advokát zase poskytne podnikovému právníkovi možnosti způsobů řešení problémů, které bude podnikový právník dále předávat vedení společnosti v pro ně přijatelné formě. Takto sehraný tým může pracovat velmi efektivně a Vašemu podnikání přinést prospěch.

Chcete pomoci s řešením právních záležitostí pro Vaši firmu? Naše advokátní kancelář je Vám k dispozici!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Externí právník pro firmy vs. interní podnikový právník

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!