Věděli jste, že trestní zákoník nezná pouze trestný čin podvodu, ale že existuje několik druhů podvodů, přičemž každý má svou specifickou definici? Pojďme se v dnešním článku podívat na jednotlivé druhy podvodů, za které Vás může soud při soudním jednání poslat až za mříže.
Trestný čin podvodu
Jako první zná trestní zákoník trestný čin podvodu. Jedná se o „obecný“ trestný čin a další vyjmenované trestné činy jsou speciální. Podvodu se dopustí ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti.
Zároveň je podmínkou, aby tímto jednáním způsobil na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, tedy škodu alespoň ve výši 10.000,- Kč. Pokud škoda nedosáhne takové výše, bude se jednat o přestupek a policie pravděpodobně věc předá příslušnému orgánu, který bude daný přestupek řešit.
Podvodu se můžete dopustit poměrně snadno. Jde například o situace, kdy předložíte druhé straně zfalšované dokumenty, uvedete nepravdivé informace, případně zásadní informace neposkytnete anebo pokud využíváte služby s úmyslem nezaplatit za ně odpovídající částku. Rozdíl mezi podvodem a krádeží je ten, že v případě trestného činu krádeže si pachatel věc vezme sám, přičemž při podvodu mu věc vydá podvedená osoba sama.
Druhy podvodů
V rámci českého trestního práva však známe i další druhy podvodů. Jedná se o pojistný podvod, úvěrový podvod a dotační podvod. Pojďme se na ně níže podívat a vysvětlit jejich podstatu.
Pojistný podvod
Pojistný podvod není tak neobvyklý, jak se na první pohled může zdát. Dopustíte se jej, pokud uvedete hrubě zkreslené nebo nepravdivé údaje při uzavírání pojistné smlouvy, v souvislosti s likvidací pojistné události nebo při uplatnění práva na plnění z pojištění (tedy například po dopravní nehodě). Stejně tak se můžete dopustit pojistného podvodu v případě, že vyvoláte nebo předstíráte událost, se kterou je spojeno právo na plnění z pojištění (například tzv. „nafingujete“ dopravní nehodu).
Úvěrový podvod
Rovněž úvěrový podvod je do jisté míry častým trestným činem, a to i s ohledem na počet úvěrů, které jsou v posledních letech poskytovány. Spáchat úvěrový podvod můžete v případě, že při čerpání úvěru uvedete nepravdivé nebo hrubě zkreslené informace, případně podstatné údaje zamlčíte. Trestně odpovědní za úvěrový podvod můžete být ale i v případě, že prostředky získané úvěrem užijete na jiný než určený účel.
Dotační podvod
Dotační podvod již není tak obvyklým trestným činem. I přesto je však velice podobný trestnému činu úvěrového podvodu. Dopustí se ho osoba, která ve zkratce v žádosti o poskytnutí dotace (nebo obdobného plnění) uvede nepravdivé, hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí nebo pokud prostředky získané dotací použije na jiný než určený účel.
V rámci všech výše vyjmenovaných druhů podvodů hrozí trest odnětí svobody až na 10 let, a to v závislosti na výši škody a dalších okolnostech spáchání daného trestného činu. Od výše škody se také odvíjí délka promlčení trestného činu a další související instituty trestního práva.
V případě, že se chcete poradit v oblasti podvodů nebo i v jiných oblastech trestního práva, neváhejte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek