Přestupkem se rozumí společensky škodlivý protiprávní čin, který je zákonem označen za přestupek a který vykazuje znaky stanovené zákonem. Správní tresty zakotvené v zákoně lze ukládat jak samostatně, tak i spolu s jinými správními tresty.
Napomenutí
Napomenout lze za jakýkoliv přestupek, pokud to zákon výslovně nevylučuje. Napomenutí může být uloženo v rozhodnutí o přestupku, nebo příkazem. Rozhodující správní orgán ve výroku rozhodnutí vysloví uložení správního trestu napomenutí a výslovně upozorní pachatele na důsledky protiprávního jednání, zejména na možnost uložení pokuty.
Pokuta
Pokutu lze uložit pouze za takový přestupek, za který tak stanoví zákon. Pokud zákon nestanoví výši pokuty, nesmí rozhodující orgán uložit pokutu vyšší než 1 000 Kč. Zvláštní zákon může stanovit jak horní hranici sazby pokuty, tak i dolní hranici sazby pokuty, která by měla být za daný přestupek uložena. Správní orgán však může v jistých případech upustit od uložení pokuty.
Zákaz činnosti
Zákaz činnosti je vlastně takovou alternativou k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Zákaz činnosti lze uložit pouze za přestupek, u něhož tak stanoví zvláštní zákon. Není-li stanovena délka zákazu činnosti, lze jej uložit nejdéle v trvání 3 let. Nelze však zakázat jakoukoliv činnost. Správní orgán tak může učinit pouze u činností, ke kterým je třeba veřejnoprávního oprávnění, nebo které jsou vykonávány v pracovním nebo obdobném poměru. Zároveň lze zakázat jen takovou činnost, v souvislosti se kterou se pachatel dopustil přestupku. Nejčastěji se ze zákazem činnosti setkáváme u motorových vozidel, kde se jedná o často udělovaný trest, kvůli páchání trestných činů v dopravě.
Od výkonu zbytku zákazu činnost může být rozhodnutím správního orgánu upuštěno, jestliže uplynula polovina doby, na niž byl uložen zákaz činnost a pachatel prokázal způsobem svého života, že další výkon není potřeba. Znamená to tedy, že trest může doba zákazu může být zkrácena, chová-li se pachatel vzorným způsobem.
Propadnutí věci nebo náhradní hodnoty
Propadnutí věci lze uložit za jakýkoliv přestupek, ledaže by to zákon výslovně zakazoval. Existují případy, ve kterých je tato sankce obligatorní, a to zejména v případě spáchání přestupku držením zakázaných zbraní. Propadnout může jedině věc, která náleží do vlastnictví pachatele přestupku, a která byla ke spáchání přestupku užita nebo určena, kterou pachatel získal přestupkem nebo jako odměnu za něj.
Propadnutí věci však nelze uložit v případě, kdyby hodnota věci byla v nápadném nepoměru k povaze přestupku. Vlastníkem propadnutí věci se právní mocí rozhodnutí stává stát.
Zveřejnění rozhodnutí o přestupku
Tato sankce může být uložena pouze v případě, že tak stanoví zákon. Je možné jej uložit výlučně právnické osobě a fyzické osobě podnikající. Tato sankce spočívá v tom, že se výroková část rozhodnutí zveřejní na úřední desce správního orgánu a dále ve sdělovacím prostředku a to na náklady pachatele.
Bylo proti vám zahájeno přestupkové řízení a nevíte si rady? Neváhejte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek