Daňové přiznání je výkaz, ve kterém daňoví poplatníci uvádí, jaké byly jejich zdanitelné příjmy za uplynulý rok, jaké daňové slevy uplatňují nebo kolik už na dani zaplatili. Daňový poplatník je pak fyzická nebo právnická osoba, jejíž příjmy podléhají dani.
Opožděně podané daňové přiznání
Základem každého řádného přiznání je jeho včasné podání. Konec lhůty k podání se liší pro jednotlivé případy. Záležet bude na tom, zda za vás podává přiznání daňový poradce, nebo zda jej podáváte papírově nebo elektronicky.
Pokud máte zpřístupněnou datovou schránku, jste povinni přiznání podat právě přes ni. Pokud byste přiznání podali jiným způsobem, hrozila by vám pokuta. Další možností, jak podat přiznání, je fyzicky na finančním úřadě, pod který spadá vaše trvalé bydliště. Osobní podání zpravidla využijí fyzické osoby bez datové schránky. Pokud se rozhodně podat přiznání prostřednictvím pošty, postačí, pokud jej odešlete v poslední den lhůty k podání.
Kdo není povinen podávat daňové přiznání
Daňové přiznání není povinen podat ten, jehož příjmy nepřesáhly částku ve výši 50 000 Kč (nově od roku 2023). Dále pokud jsou vaše příjmy ze zahraničí a jsou ze zdanění vyjmuty na základě mezinárodních smluv o zamezení dvojího zdanění nebo pokud jste po celý rok pobírali jen příjmy od daně osvobozené (nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, sociální dávky)
Co vše uvést do daňového přiznání?
A teď to nejdůležitější. Jaké jsou náležitosti daňového přiznání? V první řadě je nutné uvést řádně a bez chyb základní a osobní údaje. Dále musí poplatník v přiznání uvést veškeré příjmy, které jsou předmětem daně, krom příjmů od daně osvobozených. V daňovém přiznání musí poplatník také uvést slevu na dani a daňové zvýhodnění. Avšak pozor! Slevu na vyživované dítě si může v přiznání odečíst pouze jeden z rodičů. Pokud máte více dětí, je možné si vybrat, na které z nich uplatníte slevu vy a na které manžel.
Co když jste odeslali daňové přiznání s chybou?
Máte v zásadě dvě možnosti. První možností je opravné daňové přiznání. To lze podat pouze do konce lhůty určené k podání daňového přiznání. Opravných přiznáních můžete podat i více, ale vždy je podstatné, aby to bylo do konce lhůty. Pokud byste chybu objevili až po uplynutí lhůty, je nutné tuto chybu opravit podáním tzv. dodatečného daňového přiznání. Dodatečné daňové přiznání v případě, že má být skutečná daň vyšší než ta původně vykázána, je možné podat do konce měsíce následujícího po skončení měsíce, ve kterém byla chyba zjištěna. Pokud by chyba spočívala v tom, že skutečná daň měla být nižší, je možné podat dodatečné daňové přiznání do 3 let od uplynutí lhůty pro podání řádného daňového přiznání. S dodatečným daňovým přiznáním si podejte i žádost o vrácení přeplatku.
Jaké jsou nejčastější chyby dle statistik finančních úřadů?
Dle údajů finanční správy patří mezi nejčastější pochybení při podávání daňového přiznání způsob uplatňování slev na dani. V nesprávné výši bývá uplatňováno školkovné, kdy si poplatníci nárokují slevu v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili částku nižší. Slevu na jedno dítě často uplatňují oba rodiče, ačkoliv takový postup není možný.
Pokud vyšlo poplatníkovi, že má nárok na vrácení přeplatku, měl by se ujistit, že podepsal jak prohlášení o uvedených platbách, tak i žádost o vrácení přeplatku, která je na konci samotného přiznání.
Náš tip:
- Pokud si nejste jistí, jak správně podat daňové přiznání, je lepší si najmout odborníka, než pak muset řešit chyby v podání a platit vystavené pokuty.
- Máte-li dítě, domluvte se s manželem, kdo z vám bude uplatňovat slevu na dani za vyživované dítě.
- Pokud jste ve svém přiznání objevili chybu, nezoufejte. Využijte opravné daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání.
POTŘEBUJETE POMOCI SE SVÝMI DAŇOVÝMI ZÁLEŽITOSTMI? NEVÁHEJTE SE NA NÁS OBRÁTIT!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek