Všechny případy měly společné, že se jednalo o smlouvu o dílo, kdy se zhotovitel zavázal, že v rámci kompletního servisu zajistí instalaci a zapojení panelů a že zároveň provede revizi a požádá o připojení do sítě. Jedině na řádně a bezvadně provedené dílo bylo možné zažádat o dotaci, která byla jedním z hlavních důvodů, proč si většina klientů solární panely pořídila. Avšak v těchto případech nebylo možné o dotaci zažádat, neboť panely nebyly zapojeny do sítě, nebyla provedena revize a klienti nebyli zaučeni k obsluze.
Klienti se tak odůvodněně obávali, že na dotaci nedosáhnou a že už nikdy neuvidí peníze, které převedli na účet zhotovitele jako povinnou zálohu na zhotovení solárních panelů. V tomto článku vám blíže popíšeme, o jakou problematiku se jedná a jak jsme věc řešili.
Smlouva o dílo
Smluvními stranami smlouvy o dílo jsou zhotovitel a objednatel. Zhotovitel se smlouvou zavazuje, že vyhotoví dílo specifikované ve smlouvě a objednatel se zavazuje poskytnou zhotoviteli potřebnou sounáležitost, převzít dílo a zaplatit stanovenou cenu.
V minulém článku jsme se zaměřili na časté chyby při sjednávání smlouvy o dílo a na co si dát pozor. Dnešní článek bude zaměřen spíše na řešení situace, kdy je zřejmé, že zhotovitel nebude schopen řádně dokončit a předat dílo. Poradíme vám, jaké jsou vaše možnosti a jak postupovat.
Právo objednatele odstoupit od smlouvy
Jedná se o situaci, kdy objednatel díla v průběhu provádění zjistí, že zhotovitel provádí dílo vadně, nebo že část nebo celé dílo neprovádí vůbec a objednateli je ze všech okolností zřejmé, že není v možnostech a schopnostech zhotovitele dílo řádně dokončit.
Dle občanského zákoníku má objednatel právo kontrolovat provádění díla. V případě, že objednatel zjistí, že zhotovitel porušuje svoji povinnost, může požadovat, aby zhotovitel zajistil nápravu a prováděl dílo řádným způsobem. Neučiní-li tak zhotovitel ani v přiměřené době, může objednatel odstoupit od smlouvy, vedl-li by postup zhotovitele nepochybně k podstatnému porušení smlouvy.
Zde je nutné zdůraznit, že objednatel musí dát vždy zhotoviteli možnost zajistit nápravu vadného stavu. Pro případ, že hodláte odstoupit od smlouvy, je vhodné mít potvrzení (důkaz), že jste zhotoviteli poskytli přiměřenou dobu pro nápravu vadného stavu. Toto potvrzení by v případě sporu před soudem bylo potřebné při dokazování.
Za podstatné porušení smlouvy se dle zákona považuje takové porušení, o němž strana porušující smlouvu již při uzavírání smlouvy věděla nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela, pokud by toto porušení předpokládala. V ostatních případech se má za to, že porušení podstatné není.
V případech řešených naší kanceláří se vždy jednalo o podstatné porušení smlouvy, neboť klienti by smlouvu zcela jistě neuzavřeli, když by věděli, že zhotovitel nebude schopen nebo ochoten dílo dokončit. Situace však byla specifická v tom, že se zhotoviteli podařilo část díla zkompletovat. Nainstaloval solární panely na dům, avšak tím jeho práce skončila. Proto jsme klientům poradili, že v tomto případě bude pro ně nejvýhodnější, pokud od smlouvy odstoupí pouze částečně a zbylé práce si nechají vyhotovit od jiné společnosti, která bude více spolehlivá.
Částečné odstoupení od smlouvy
V našem případě zhotovitel nainstaloval solární panely na střechu rodinného domu, avšak je nezapojil, neprovedl zaučení klientů s obsluhou, ani neprovedl revizi. Panely však na domě byly řádně nainstalované a jejich odstranění by v případě odstoupení od smlouvy celou věc jen zkomplikovalo a prodloužilo.
Proto jsme v zastoupení klientů částečně odstoupili od smlouvy o dílo dle ustanovení občanského zákoníku. Dle občanského zákoníku platí, že pokud zhotovitel z části dílo zhotovil, může objednatel odstoupit jen ohledně nesplněného zbytku plnění. Nemá-li však částečné plnění pro objednatele význam, může objednatel od smlouvy odstoupit ohledně celého plnění.
V případě částečného odstoupení od smlouvy musí být zřejmé, jaká konkrétní práva a povinnosti ze smlouvy mají zaniknout a jaká mají přetrvat nadále. Objednatel tak musí přesně a precizně specifikovat právní jednání spočívající v odstoupení od smlouvy, což je často pro laika nemožné. Je nutné důkladně ocenit hodnotu provedených prací, na které se vztahuje peněžité plnění a stanovit tak, kolik z poskytnutého peněžitého plnění je zhotovitel povinen vrátit objednateli.
Vydání bezdůvodného obohacení
Pokud objednatel odstoupil od části smlouvy, je zhotovitel povinen vydat objednateli to, oč se obohatil. V našem případě byl zhotovitel povinen vydat poměrnou část peněžní zálohy poskytnuté klientem na vyhotovení díla, která nebyla užita na tu část díla, kterou zhotovitel provedl. Pokud by si zhotovitel ponechal celé peněžní plnění i přes to, že by druhá strana částečně odstoupila od smlouvy o dílo, dopustil by se bezdůvodného obohacení. Tento nárok by pak bylo nutné vymáhat soudní cestou.
Náš tip jak postupovat
- Vždy je nutné vyzvat zhotovitele k nápravě vadného stavu. Ponechejte si potvrzení o takovém upozornění pro případ soudního sporu.
- Pokud částečně odstupujete od smlouvy, musí se jednat o takové plnění, které je oddělitelné.
- V případě částečného odstoupení od smlouvy je nutné precizně specifikovat rozsah, v jakém od smlouvy odstupujete.
Řešíte-li podobný problém, kdy nejste spokojeni s vyhotoveným dílem? Neváhejte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek