Velmi častou chybou, ke které při koupi nemovitostí na straně kupujícího dochází, bývá nízká míra obezřetnosti související se způsobem úhrady a vypořádání kupní ceny. Kupující často kývne na návrh osoby, od které nemovitost kupuje, aby kupní cenu nebo její podstatnou část uhradil bezprostředně po uzavření smlouvy, a to přímo na účet prodávajícího. Vůbec si při tom neuvědomuje, že pro něj tento krok může mít fatální následky.
I pan Petr chtěl mít svůj vysněný dům
Jedním takovým, téměř ukázkovým, případem je pan Petr (37 let) z Hradce Králové, který před pár lety kupoval nemovitost. Tedy alespoň o koupi usiloval a spolehl se na to, že na něj vlastnické právo přejde na základě rychle uzavřené kupní smlouvy s vlastníkem nemovitosti. Pan Petr chtěl pro sebe a svoji rodinu koupit hezký starší domek nedaleko Hradce Králové, který potřeboval opravit střechu ještě před zimou, aby do něj nezatékalo. Navržená kupní cena byla na místní poměry výhodná, a tak si pan Petr během dvou týdnů stihl předjednat hypotéku a na úhradu poloviny kupní ceny shromáždil rodinné úspory.
Pozor na to, když prodávající příliš tlačí na rychlost prodeje
Majitel domu na koupi spěchal, a tak pan Petr rychle podepsal předloženou kupní smlouvu. Společně s majitelem domu zašli k notáři ověřit podpisy na smlouvě a pan Petr měl radost, že je vše úspěšně vyřízeno. Hned den na to poslal polovinu kupní ceny ve výši 950.000,-Kč na účet majiteli a považoval věc ze své strany za vyřízenou. Zbývalo ještě zajít do hypoteční banky a domluvit se na podmínkách čerpání úvěru na druhou část kupní ceny.
Po zaplacení velké části kupní ceny už se pan Petr prodávajícímu nedovolal
Za dva dny na to pan Petr majiteli domu zavolal, jestli vše proběhlo v pořádku a jestli má prodávající domu peníze na účtu. Zároveň se majitele dotázal, kdy zajde na katastr s podepsanou smlouvou a návrhem na vklad. Prodávající peníze na účtu údajně ještě neměl a tak nezbývalo než čekat. Po týdnu už byl pan Petr nervózní, protože na telefony nikdo neodpovídal, a tak se rozhodl jet za prodávajícím na adresu kupovaného domu. Na místě ho našel a zjistil od něj, že už má z minulosti řadu dluhů a velkou část peněz utratil právě na úhradu části z nich. Panu Petrovi řekl, že si prodej nemovitosti stejně rozmyslel. Jiný majetek nemá, zbytek peněz a možná i samotný dům prý stejně exekutor zabaví. Pan Petr měl sice kopii smlouvy, ale na katastru jeho prosby a stížnosti odmítli, jelikož bez originálu kupní smlouvy s ověřenými podpisy změnu vlastníka nezapíší.
Ani žaloba a trestní oznámení k úspěchu nevedli
Kromě podání trestního oznámení se pan Petr rozhodl majitele domu žalovat o zaplacené peníze a uplatnil i nárok na náhradu škody, která mu vznikla v důsledku sankcí, které musel uhradit hypoteční bance kvůli neuzavřené hypoteční smlouvě. Soudní řízení o podané žalobě trvá už více než rok a rozhodnutí je pro pana Petra stále v nedohlednu. Prodávající se soudním jednáním vyhýbá a odmítá si přebírat doručované obsílky. Dům mezitím chátrá, propadá se mu střecha a z výpisu z katastru je patrné, že proti majiteli bylo zahájeno několik exekucí, které mohou vyústit i prodejem domu v dražbě. Pan Petr se nevzdává naděje, že soud nakonec vyhraje, nicméně zaplacené peníze nebo jejich podstatnou část už nejspíše nikdy neuvidí, protože dluhy prodávajícího mezitím narostly do velmi vysokých částek a je proti němu vedeno několik dalších soudních řízení.
Tak jako tak, tahle rychlá koupě nemovitosti bez dostatečného zabezpečení stála pana Petra nejen celoživotní úspory, ale do značné míry se promítla i na jeho zdraví.
Pan Petr ale o své peníze přijít nemusel!
Kdyby pan Petr postupoval při koupi domu obezřetněji, nikdy by se do takto svízelné situace nedostal. Pokud by využil některou z možností úschovy kupní ceny nemovitosti, která dovoluje vyplatit kupní cenu majiteli až po zápisu vlastnického práva do katastru, bylo by jeho právní postavení mnohem bezpečnější a měl by jistotu, že k výplatě peněz z úschovy dojde až v okamžiku, kdy bude nezpochybnitelným vlastníkem domu.
Aby bylo možné předcházet podobným případům, vždy doporučujeme využít některou z forem úschovy kupní ceny, například u naší advokátní kanceláře. Ze zákona jsme speciálně pojištěni pro případ vzniklé škody. Klient má tak jistotu, že o své peníze nepřijde. Velmi podstatné je, že dokážeme i smluvně ošetřit rizika spojená s existencí dluhů na straně prodávajícího.
I Vaše peníze můžeme ochránit! Kontaktujte nás!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek