Registrace domény a doménové spory, které z ní mohou vyplynout

Doménové jméno je zjednodušeně text (například www.google.com), jenž běžný uživatel zadává do adresního řádku svého internetového prohlížeče. Tento text je v rámci tzv. systému DNS „převeden“ do podoby konkrétní IP adresy označující počítač, na němž jsou uložena data, jež si uživatel přeje zobrazit. Doména se skládá z několika částí oddělených tečkou a registruje se u doménového registrátora. Českým registrátorem domén nejvyššího řádu je zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC.

Kdo rozhoduje případné spory, které z registrace domén mohou vzniknout?

Rozhodčí soud

Do přelomového rozhodnutí Nejvyššího soudu z prosince 2013 (o doméně „suzuki.cz“), uzavírali držitelé doménového jména rozhodčí smlouvu zavazující k mimosoudními řešení sporů před Rozhodčím soudem při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

V současnosti tedy již řízení před tímto soudem, jak ostatně přímo uvádí i pravidla alternativního řešení sporů (2019) sdružení CZ.NIC, není rozhodčím řízením podle zákona. Nebrání tedy současnému zahájení soudního sporu před obecnými soudy. Pokud spor rozhoduje rozhodčí soud, výsledkem může být: (1) zrušení registrace domény, (2) převod registrace domény, (3) zastavení sporu, pokud strany nedojdou k dohodě o smírném řešení sporů nebo pokud spor začnou rozhodovat orgány veřejné správy. Poslední možností je (4) zamítnutí při nenaplnění podmínek pravidel řešení sporu.

Státní orgány

Pokud necháte rozhodovat doménový spor český soud, pravděpodobně to bude trvat delší dobu, a to i s ohledem na to, že se zmiňovanou problematikou nemají větší zkušenosti. Na druhou stranu je takové soudní rozhodnutí oproti alternativnímu právně závazné a tedy následně i vykonatelné. Bohužel ale i nepředvídatelné. Doporučujeme tedy jít do soudního sporu pouze tehdy, pokud se nepodaří dosáhnout smíru skrze alternativní řešení sporů.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Jak se spory rozhodují

Alternativní řešení sporů

V případě nezávazného posouzení před Rozhodčím soudem při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR se použijí „Pravidla alternativního řešení sporů“. Spory rozhoduje jeden „expert“, na návrh jedné ze stran pak tříčlenný panel. Pokud strany rozhodnutí přijmou, uzavírají dohodu o mimosoudním řešení sporů. Pokud s rozhodnutím nesouhlasí, mohou spor předat k rozhodnutí státním orgánům. Probíhající spor nepředstavuje pro státní orgány překážku zahájení probíhajícího řízení (tzv. litispendence) a rozhodnutý spor analogicky překážku věci rozhodnuté (res iudicata).

Obecné soudy

Naopak v případě závazných sporů před českými soudy jsou spory rozhodovány podle platného právního řádu, který spíše nemá speciální úpravu týkající se doménových jmen. Pokud se podíváme na proběhlé spory, využila se např. ustanovení o ochraně obchodní firmy a práv z ochranných známek. (Doménový spekulant si registroval „ceskapojistovna.cz“.) A jak vidíme z celé řady judikátů, rozhodují české soudy spíše podle obecné právní úpravy. V řízení před českými soudy je pak samozřejmě více než vhodné nechat se zastoupit advokátní kanceláří.

Typy doménových sporů

V souladu s mezinárodní organizací ICANN, která vydává doporučení pro alternativní rozhodování doménových sporů. Jedná se o spory zabývající se (1) shodou či zaměnitelností doménového jména (zejména s příslušnou ochrannou známkou), (2) právním vztahem k doménovému jménu nebo (3) záměrem registrace (dobrá víra / zlá víra, problém spekulantů).

Z důvodů časových a zároveň i předvídatelnosti řízení je lepší dát přednost alternativnímu řešení sporů formou zákonem nesankcionovaného řízení před Rozhodčím soudem při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Pokud ale Vy nebo protistrana máte proti rozhodnutí námitky a neuzavřete následně smír (dohodou o mimosoudním řešení sporů), nezbývá Vám nic jiného, než se obrátit na orgány soudní ochrany.

A pokud potřebujete ochránit vaši značku, zde je rada, jak to udělat

Řešíte doménový spor a potřebujete poradit? Neváhejte se s důvěrou obrátit na naši advokátní kancelář.

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Registrace domény a doménové spory, které z ní mohou vyplynout

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!