fbpx

Zastoupení u soudu právníkem

zastoupení advokátem

Zastoupení u soudu právníkem

Přišel Vám od soudu dopis s barevným pruhem nebo řešíte spor s protistranou a nepodařilo se Vám dohodnout? V takovém případě Vás pravděpodobně nemine návštěva soudu a s tím spojená řada komplikací (včetně nemalé časové investice). Ty však nemusí vůbec nastat nebo mohou být alespoň výrazně zredukovány, pokud se necháte zastoupit člověkem, který danému „řemeslu“ rozumí – tedy právníkem, přesněji řečeno advokátem.

Ačkoliv je zastoupení před soudem povinné jen v několika málo případech (některé případy trestního řízení – tzv. nutná obhajoba, dovolání, kasační stížnost a jednání před Ústavním soudem) a v některých případech se můžete nechat zastoupit i jinou osobou, než advokátem, zůstává tento druh zastoupení nejlepším možným řešením z několika důvodů – zejména z důvodu odbornosti, výrazně větší míry šance na úspěch a v neposlední řadě také z důvodu časové úspory. Pokud se tedy (ať už z jakéhokoliv důvodu) rozhodnete, že bude ve Vašem případě vhodné nechat se zastoupit, pravděpodobně Vás ihned napadnou následující otázky: Jak si vybrat vhodného právníka? Kolik za něj zaplatím? Musím se i přes zastoupení dostavit k soudu?

Jak si vybrat vhodné právní zastoupení

Poskytovatelů právních služeb (tedy advokátních kanceláří či jednotlivých advokátů) včetně právního zastoupení je celá řada a asi žádný z nich o sobě nebude tvrdit, že jeho služby nejsou dostatečně kvalitní. Není proto lehké se ve spektru jednotlivých nabídek vyznat a vybrat tu správnou. Předně je tedy důležité zjistit, které advokátní kanceláře se na můj případ specializují, resp. které se (alespoň okrajově) daným typem případu zabývají. Někteří právníci vykonávají tzv. generální praxi, tedy zabývají se všemi obory práva bez užší specializace, naproti tomu není v dnešní době výjimkou velmi specifické zaměření jednotlivých kanceláří (např. na obchodní právo, právo nemovitostí apod.), které s sebou často přináší vyšší šanci na úspěch, mnohdy zároveň však také vyšší cenu služeb. Není to však pravidlem a i právník zabývající se širším okruhem právních případů Vám může zajistit úspěch ve sporu o náhradu škody či dopomoci ke zproštění obžaloby v trestním řízení.

Plná moc advokátovi

Abyste se mohli nechat zastoupit v soudním řízení právníkem-advokátem, je nezbytné mu udělit plnou moc, a sice pro všechny úkony, ke kterým může během řízení dojít (tzv. procesní plná moc). Na jejím základě Vás pak právní zástupce zastupuje v celém řízení a kromě případů, kdy je vyžadována osobní přítomnost zastoupeného (např. při výslechu účastníka), je jen na Vašem uvážení, zda se jednání zúčastníte nebo ne.

Kolik to bude stát?

Jedním z rozhodujících faktorů při výběru vhodného zástupce bude jistě cena poskytovaných právních služeb. Ta se může u jednotlivých právníků velmi lišit a ne vždy bude vyšší cena znamenat jistotu úspěchu. Advokátní služby jsou zpravidla poskytovány za úplatu, a tak s výjimkou případů, kdy je zastoupení zdarma či jen za symbolickou částku (tzv. služba pro bono), bude nutno sjednat odměnu smluvně či postupovat dle advokátního tarifu, což je předpis, ve kterém jsou stanoveny pevné částky za jednotlivé právní úkony a použije se, pokud není odměna sjednána smluvně.

Při samotném soudním procesu pak vznikají situace, kdy je také potřeba zaplatit rozličné náklady od soudního poplatku, přes cestovní náklady, až po zpracování znaleckých posudků apod. Ty jsou placeny vždy tou stranou sporu, které vzniknou (např. si necháte vypracovat znalecký posudek, abyste podpořili tvrzenou skutečnost), avšak v případě vyhraného soudního sporu Vám tyto náklady uhradí protistrana.

Pro účastníky nacházející se v tíživé sociální situaci pak zákon umožňuje jak osvobození od soudních poplatků, tak i přidělení advokáta (tzv. advokát ex offo), pokud si jej účastník nemůže dovolit.

Potřebujete zastoupit právníkem se specializací?

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Zastoupení u soudu právníkem

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!