Směrnice by měla zásadním způsobem pomoci rodičům a osobám pečujícím o osobu závislou sladit pracovní povinnost s osobních životem mimo pracovní prostředí. Dalším cílem je zvýšit účast žen na trhu práce a využívání pracovního volna z rodinných důvodu.
Pečovatelská dovolená a pružné uspořádání pracovní doby
Rodiče pečující o dítě do 9 let života nebo o osobu závislou na péči, budou moci požádat svého zaměstnavatele o možnost práce z domova nebo o pružnou pracovní dobu. Pokud zaměstnavatel odmítne vyhovět žádosti těchto osob, bude muset své rozhodnutí odůvodnit, proč nebylo žádosti vyhověno. Pokud zaměstnavatel žádosti vyhoví, sepíše se zaměstnancem dohodu upravující pravidla výkonu práce. Dle směrnice by tyto osoby měly mít právo vrátit se k běžné pracovní době, pokud o to zažádají. Zákonodárci tak mysleli na ty situace, kdy by dlouhodobě krátký úvazek měl negativní vliv na výši nároku na důchod.
Otcovská a rodičovská dovolená
Dle směrnice má otec nebo partner právo čerpat dovolenou alespoň 10 pracovních dnů bez peněžité náhrady. Pro vnik nároku na peněžitou náhradu by musel mít otec odpracovaných až 6 měsíců u zaměstnavatele, s tím, že minimální výše náhrady při jejím čerpání by měla být alespoň ve výši náhrady mzdy při nemocenské.
České právo reguluje otcovskou dovolenou zákonem o nemocenském pojištění, který stanovuje náhradu ve výši 70 % vyměřovacího základu po dobu dvou týdnů. Dle tohoto zákona je pak možné otcovskou dovolenou čerpat maximálně do 6 týdnů od narození dítěte.
Rodičovskou dovolenou mohou čerpat oba rodiče najednou. Nárok na rodičovskou mají do 3 let věku dítěte, kdy po tuto dobu mají nárok na rodičovský příspěvek ve výši 300 000 Kč na jedno dítě. Nově od roku 2024 se příspěvek zvýší na částku 350 000 Kč a bude jej možné čerpat až do 4. roku dítěte.
Ukončení pracovního poměru
Směrnice klade velký důraz na důvody ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel nemá žádné právo ukončit pracovní poměr z toho důvodu, že se zaměstnanec chystá ne jeden typ z výše uvedených dovolených.
Závěrem ke směrnici Work-life balance
Směrnice Work-life balance je legislativním aktem Evropské unie, který si dává za cíl zpřístupnit ženám a osobám pečujícím o osoby závislé místo na pracovním trhu a zároveň jim připravit takové podmínky, které budou vhodné i pro osoby o někoho pečující. Dle směrnice má zaměstnanec nárok na několik typů dovolené, jako je mateřská, otcovská, rodičovská nebo pečovatelská. Odchod na tento typ dovolené nesmí být důvodem výpovědi na straně zaměstnavatele. Proto zaměstnanci, využívající práv, které jim přiznává jak legislativa EU, tak i legislativa ČR, by měli být dostatečně pozorní a dbát svých práv a nenechat zaměstnavatele, aby zmenšoval rozsah jejich práv.
Nechce vám zaměstnavatel umožnit práci z domova, i když na ni máte nárok? Poraďte se s námi.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek