Přišlo vám oznámení o zahájení kontroly Státním úřadem inspekce práce? Obáváte se, že by kontrola nemusela dopadnout nejlépe? V dnešním článku vás provedeme procesem kontroly ze státního úřadu práce a dáme vám praktické tipy, díky kterým budete mít největší šanci, že vám na konci kontroly nebude uložena pokuta.
Oznámení nebo nečekaná kontrola?
Kontrola z inspekce práce může být zahájena třemi způsoby, a to:
- doručením oznámení o zahájení kontroly kontrolované osobě,
- předložením pověření ke kontrole kontrolované osobě při zahájení kontroly
- nebo prvním z kontrolních úkonů bezprostředně předcházejících předložení pověření ke kontrole.
Je tedy právem umožněno, aby se do vašeho pracoviště dostavila kontrola, aniž by vám bylo doručeno oznámení. Z toho plyne, že ne vždy budete mít dostatek času se na kontrolu dostatečně připravit. Proto nejlepší strategií, jak zvládnout kontrolu z inspektorátu práce, je se konsistentně snažit mít veškeré náležitosti související s výkonem podnikání v pořádku, aby neměla inspekce šanci vám uložit pokutu.
Jaké povinnosti a práva má kontrolující osoba?
Kontrolující osoba je hned na začátku kontroly povinna se prokázat průkazem inspektora, který je povinna předložit i bez vašeho vyzvání. Pokud by však průkaz nepředložila a vy byste jej nepožadoval, není to překážou řádného průběhu kontroly. Vždy proto žádejte po kontrolující osobě úřední průkaz, kterým se osoba prokáže a zároveň jej zkontrolujte s údaji na pověření ke kontrole.
Inspektor provádějící kontrolu je dále povinen informovat odborový orgán, radu zaměstnanců nebo zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví o zahájení kontroly a na konci kontroly je povinen vyhotovit protokol o výsledku kontroly.
Dle zákona o inspekci práce je inspektor oprávněn vykonávat kontrolu, požadovat prokázání totožnosti fyzických osob dohlížejících na průběh kontroly, dotazovat se zaměstnanců na záležitosti související s kontrolou, nařizovat zachování místa úrazového děje v původním stavu až do skončení šetření. Dále je oprávněn vydat rozhodnutí o zákazech, o odnětí nebo o omezení oprávnění nebo osvědčení o odborné způsobilosti, ukládat kontrolované osobě opatření k odstranění nedostatků.
A co práva a povinnosti kontrolované osoby?
V první řadě je kontrolovaná osoba povinna umožnit inspektorovi bezplatný vstup do svých prostor tak, aby bylo možné kontrolu řádně a důkladně provést. Inspektor po vás bude požadovat aktuální výpis z obchodního rejstříku, pracovní smlouvy a evidenci pracovní doby, dále dokumentaci o provádění prevence rizik, dokumentaci školení o právních a ostatních předpisech BOZP atd.
Kontrolovaná osoba může podat odpor proti příkazu vydaném kontrolním orgánem, kterým byla například uložena pokuta. Podáním odporu dochází k automatickému zrušení příkazu a zahájení správního řízení. Kontrolovaná osoba má dle kontrolního řádu právo podat ke Státnímu úřadu inspekce práce námitku podjatosti kontrolující osoby.
Nejčastější pochybení
Mezi nejčastější pochybení na straně zaměstnavatele lze uvést porušení povinností v oblasti odměňování (nevyplacení mzdy, nevyplacení příplatků za práci o víkendech nebo noci), dále porušení povinností v oblasti pracovního poměru a dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (pozdní vystavení nebo nevystavení potvrzení o zaměstnání, jeho úmyslné zadržování), v oblasti nevedení evidence pracovní doby a v oblasti náhrad (náhrada mzdy za dovolenou). Dále se jedná o umožnění výkonu závislé práce fyzických osob mimo pracovně právní vraz či bez řádného pracovního povolení.
Jak se co nejlépe připravit?
V posledních letech se stále více potýkáme s narůstajícím množstvím legislativy upravující právě i oblast podnikání a zaměstnávání. Jako možný preventivní krok lze doporučit nechat si čas od času provést pracovněprávní audit, který dokáže včas odhalit nedostatky, na které by během kontroly mohl inspektor přijít a které by vedly k uložení náležitého opatření.
Pokud vám přišlo oznámení o konání kontroly z inspekce práce, zkuste si předem takovou návštěvu nacvičit včetně relevantních otázek a odpovědí na ně. Pokud se takto připravíte, je o dost menší šance, že inspektor přijde s otázkou nebo požadavkem, který vás zcela překvapí. Přeci jen jsou postupy inspektora víceméně stejné a velmi podobné jsou i pokládané otázky. Zároveň připravte i své zaměstnance na otázky ze strany inspektora.
Pokud své povinnosti plníte průběžně a zakládáte si na řádném vedení veškeré dokumentace, nemusí vás inspekce práce tolik děsit. Obecně lze říci, že většina inspektorů se při menších pochybeních snaží poradit a dá se s nimi dobře domluvit a věc se dá vyřídit i bez uložení vysoké pokuty, jejíž maximální výše je až 2 000 0000 Kč.
Tipy na závěr:
- V případě kontrol platí, že štěstí přeje připraveným.
- Dbejte pravidelně na plnění zákonných povinností vyplývajících s právních předpisů týkajících se podnikání a zaměstnávání fyzických osob.
- Jednou za čas nechte odborníky provést pracovněprávní audit.
- Zkuste si audit nanečisto i se svými zaměstnanci.
- Nesdělujte víc, než na co se kontrola ptá, ať nesdělíte něco, co by vám mohlo jen uškodit.
Čeká vám kontrola z inspektorátu práce? Pomůžeme vám se na ni připravit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek