Jedním ze základních práv obviněného v trestním řízení, které mu trestní řád přiznává, je právo zvolit si obhájce a radit se s ním i během úkon prováděných orgánem činným v trestním řízení.
Toto právo je jedním z nejvýznamnějších práv osoby, proti níž se trestní řízení vede. Samozřejmě, je částečně omezeno do té míry, že se s vaším obhájcem nemůžete radit po každé otázce policejního komisaře ohledně toho, jak odpovědět na položenou otázku, abyste si nezpůsobili trable. Váš obhájce ale dohlédne na to, aby byla dodržena všechna vaše procesní práva, abyste byli o všech úkonech řádně poučeni a aby vám nebyly pokládány sugestivní či kapciózní otázky.
Za jakých podmínek máte právo na advokáta
Trestní řád pak obviněnému po zahájení trestního stíhání přiznává oprávnění, aby byl vyslýchán za účasti svého obhájce a aby se obhájce účastnil i jiných úkonů přípravného řízení. Pokud je osoba ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody, může s obhájcem mluvit bez přítomnosti třetí osoby.
Při splnění podmínek, především pokud obviněný nemá prokazatelně dostatek prostředků k tomu, aby si hradil náklady obhajoby, rozhodne soud o tom, že má nárok na obhajobu bezplatnou nebo za sníženou odměnu.
Obhájce v trestním řízení
Trestní řád pak stanovuje, že obhájcem v trestním řízení může být jen a pouze advokát, který je zapsán v seznamu České advokátní komory, přičemž pro jednotlivé úkony je možné, aby byl obhájce zastoupen advokátním koncipientem.
V některých případech je ovšem nutné, aby obviněný ze spáchání trestného činu, advokáta měl a trestní řízení absolvoval s ním. Zákon totiž v těchto případech staví obhajobu obviněného na veledůležitou úroveň a z toho důvodu nenechává rozhodnutí o obhajobě na samotném obviněném. Jedná se zejména o případy, kdy má obviněný omezenou způsobilost se náležitě bránit, především pokud je ve vazbě nebo je jeho svéprávnost omezena. Nutná obhajoba je potřeba také v případě, že obviněný trpí duševní nemocí a nemůže se tedy náležitě bránit. V trestním řízení o trestném činu, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí převyšující pět let, musí mít obviněný svého obhájce již v přípravném řízení.
Absence obhájce v trestním řízení
Pokud by obviněný v případech nutné obhajoby obhájce neměl, jedná se o podstatnou vadu řízení, která může mít za následek vrácení trestního řízení do stádia před podáním obžaloby státním zástupcem, tedy do přípravného řízení.
Trestní řád rovněž počítá s možností, že si obviněný zvolí dva nebo dokonce více obhájců zároveň. Je to bezesporu možné, ovšem žádoucí je, aby obviněný v rámci trestního řízení sdělil informaci, který z jeho zvolených obhájců má přijímat písemnosti a být vyrozumíván o úkonech trestního řízení. Tuto informaci sdělí orgánu činnému v trestním řízení, v opačném případě pak jednoho ze zvolených obhájců určí soud, respektive předseda senátu a v přípravném řízení státní zástupce.
Tip
V případě, že jste se dostali do situace, kdy si nejste jistí svými právy a povinnostmi v rámci trestního řízení, vyhledejte pomoc advokáta. Zkušený advokát v trestním právu vám s vaším případem může nemálo pomoci a provést vás trestním řízením krok po kroku.
Potřebujete zastoupení v trestním řízení? Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek