Zaměstnavatelům je často na obtíž seznamovat zaměstnance se zásadami bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a školení je obvykle považováno za ztrátu času, a hlavně peněz. Běžně přece zaměstnanci ve vlastním zájmu pracují takovým způsobem, aby nedošlo k pracovnímu úrazu nebo jiné nehodě na pracovišti; byť to může být v mnohých případech pravdou, zaměstnavatelé by tuto oblast neměli podceňovat.
Ano, do jisté míry se o formalitu jedná, považujeme-li školení BOZP za takovou formalitu, avšak i formální seznámení zaměstnanců se zásadami BOZP zaměstnavateli ušetří zbytečné pokuty. Pojďme se tedy podívat, jaké povinnosti na úseku BOZP jako zaměstnavatel máte, a jaký průšvih vám může hrozit porušíte-li je.
Povinnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti
Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost zajistit bezpečnost a zdraví zaměstnanců při práci, že ano? Není tomu úplně tak; zaměstnavatel musí zajistit bezpečnost a ochranu zdraví všech osob, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích, nemusí se tedy jednat pouze o jeho zaměstnance, ale může jít např. i o zaměstnance jeho dodavatelů, kteří se s jeho vědomím pohybují na jeho pracovišti. V takových situacích plní-li na jednom pracovišti úkoly zaměstnanci dvou a více zaměstnavatelů, jsou zaměstnavatelé povinni vzájemně se písemně informovat o rizicích a přijatých opatřeních k ochraně před jejich působením, která se týkají výkonu práce a pracoviště, a spolupracovat při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro všechny zaměstnance na pracovišti. Na základě písemné dohody zúčastněných zaměstnavatelů touto dohodou pověřený zaměstnavatel koordinuje provádění opatření k ochraně bezpečnosti a zdraví zaměstnanců a postupy k jejich zajištění. Každý z těchto zaměstnavatelů má dle zákona tyto dvě základní povinnosti:
- zajistit, aby jeho činnosti a práce jeho zaměstnanců byly organizovány, koordinovány a prováděny tak, aby současně byli chráněni také zaměstnanci dalšího zaměstnavatele, a
- dostatečně a bez zbytečného odkladu informovat odborovou organizaci a zástupce zaměstnanců pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a nepůsobí-li u něj, přímo své zaměstnance o rizicích a přijatých opatřeních, které získal od jiných zaměstnavatelů.
Zaměstnavatelé mají rovněž povinnost zajistit opatření potřebná k prevenci rizik. Tato povinnost prevence je sice zčásti podobná na všech pracovištích (např. manipulace s elektrickými spotřebiči v kuchyňce), avšak každé pracoviště má svá specifika podle charakteru zaměstnanci vykonávané práce. Povinnost prevence je mnohem přísněji posuzována na pracovištích, kde může dojít k těžkým úrazům, ať už při manipulaci s těžkými předměty nebo při obsluze strojních zařízení, něž při práci v kanceláři, kde je jedním z nejtěžších pracovních úrazů polití se horkou kávou nebo říznutí se o papír.
Příběh z naší praxe
Jak pan Matěj* nedbal BOZP
Na pracovišti pana Matěje pracovali jeho zaměstnanci kromě jiných strojových zařízení také s hydraulickým lisem. Instruktáži jeho používání věnoval pan Matěj pouhých pár minut, jelikož byla dle jeho mínění obsluha lisu dostatečně jednoduchá, aby nad tím měl ztrácet čas. Po nějaké době pověřil ke školení jednoho ze zkušenějších zaměstnanců, který instruktáží věnoval snad ještě méně času než pan Matěj. Výrobce lisu myslel na bezpečnost a ochranu zdraví více než leckterý zaměstnavatel, proto bylo pro použití lisu nutné stisknout dvě tlačítka na protilehlých stranách zařízení, což mělo zaručit, že ruka zaměstnance nezůstane nedopatřením na ploše lisu. Zaměstnanci však mají tendence práci si zjednodušovat, a ani zaměstnanci pana Matěje nebyli výjimkou. Nad mechanismem vyzráli tak, že jedno tlačítko přelepili tak, aby bylo permanentně aktivováno, čímž si uvolnili jednu ruku pro pracovní úraz, který na sebe nenechal dlouho čekat. Při práci s lisem byla paní Božena rozptýlena rozhovorem s kolegyní a lis ji připravil o celkem pět článků prstů levé ruky. I když poctivě plnil povinnosti, které mu zákon ukládá při pracovním úrazu, zavítala do provozovny pana Matěje inspekce práce, jelikož se jednalo o druhý podobný úraz za poslední kalendářní rok. Pozornému oku inspektora neušlo tlačítko přelepené páskou, a když si promluvil se zaměstnanci o průběhu školení práce s lisem, celou situaci vyhodnotil jako závažné porušení předpisů na úseku BOZP, a za nedodržení povinností při zajišťování bezpečnosti práce a nezajištění opatření potřebných k prevenci rizik vyměřil společnosti pana Matěje pokutu ve výši 1,4 milionu korun. Přitom stačilo, aby pan Matěj řádně zaškolil zaměstnance pracující s hydraulickým lisem a kontroloval jeho používání.
Poskytněte zaměstnancům ochranné pomůcky
Není-li možné rizika odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany nebo opatřeními v oblasti organizace práce, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky. Tyto ochranné prostředky musí chránit zaměstnance před riziky, nesmí ohrožovat jejich zdraví a nesmí bránit při výkonu práce (jako příklad lze uvést svářečské masky). Pokud v pracovním prostředí podléhá obuv či oděv zaměstnanců mimořádnému opotřebení nebo znečištění, nebo plní ochrannou funkci, přísluší zaměstnancům od zaměstnavatele rovněž pracovní oděv a pracovní obuv. Zaměstnavatel má povinnost takto poskytnuté ochranné pracovní prostředky udržovat v použitelném stavu a kontrolovat jejich používání. Vzhledem k tomu, že ochranné pracovní prostředky se používají zejména na pracovištích, kde hrozí větší riziko úrazu, bylo by od zaměstnavatele velice nemoudré tuto povinnost nedodržovat, jak se o tom přesvědčil Jiří.
Příběh z naší praxe
Jak pan Jiří* podcenil nebezpečí při práci s louhem
Pan Jiří vyráběl v rámci činnosti své společnosti s ručením omezeným luxusní mýdla, při výrobě kterých se používá louh. Riziko úrazu však pan Jiří bral na lehkou váhu a svým zaměstnancům ochranné pracovní prostředky neposkytoval, a když výjimečně některý zaměstnanec ochranné prostředky dostal, zdaleka neodpovídaly charakteru jeho práce. Na to doplatil čerstvý zaměstnanec, pan Michal, který si nosil z domu rukavice, které ho nebyly schopny ochránit před devastačními účinky louhu na lidskou kůži, a již po měsíci výkonu práce pro pana Jiřího na to doplatil. Louh mu silně poleptal kůži na rukách, což si vyžádalo týdenní hospitalizaci a několikatýdenní rekonvalescenci, a pan Michal byl kvůli úrazu práce neschopný více než dva měsíce. Ani tento případ se neobešel bez návštěvy inspektora práce, který shledal porušení povinnosti pana Jiřího poskytnout bezplatně osobní ochranné pracovní prostředky, jakož i porušení povinnosti kontrolovat používání těchto prostředků. Za tyto dva přestupky hrozila panu Jiřímu pokuta ve výši 3 milionů korun, a bylo pro něj obrovským štěstím, když se inspektor spokojil s uložením pokuty ve výši 1,7 milionu. Ani to však pana Jiřího nezprostilo odpovědnosti za pracovní úraz pana Michala, kterému musel poskytnout odpovídající finanční zadostiučinění, které s ohledem na charakter zranění pana Michala nakonec dosáhlo částky 647 tisíc korun.
Jak málo by stačilo, aby se klienti z našich příběhu nedostali do problémů a mohli spokojeně dále podnikat. Laxnost a nepozornost se nakonec vždy vymstí, proto je lepší rizikům předcházet.
< Předchozí díl podnikatelského speciálu
Pokud si nevíte rady, nebo jen prostě netušíte, jaký katalog povinností vám zákon ukládá, obraťte se na nás a naši zkušení právníci vám rádi poradí.
*použitá jména v textu byla záměrně změněna
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek