Pro uskutečnění převodu vlastnického práva k nemovitostem hraje návrh na vklad nezanedbatelnou roli. Teprve na základě něj totiž dojde ke vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.
Kupní smlouva tak představuje pouze tzv. titul k nabytí vlastnického práva a bez vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí by k převodu vlastnického práva vůbec nedošlo.
Jak podat návrh na vklad?
Návrh na vklad (neboli návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí) je nutno podat na stanoveném formuláři. Vzor formuláře je stanoven v příloze vyhlášky Českého úřadu zeměměřického a katastrálního․ Návrh lze vyplnit ručně či v elektronické podobě nebo prostřednictvím aplikace na stránkách ČÚZK. Nesplnění povinnosti podat návrh na stanoveném formuláři je důvodem zastavení řízení.
Správné vyplnění návrhu na vklad však zejména pro právní laiky může znamenat nesplnitelný úkol. Stejně jako např. u daňového přiznání i zde platí pravidlo, že přístup „udělej si sám“ bez znalosti věci a zkušenosti se většinou nevyplácí. Formulář totiž není zrovna uživatelsky přívětivý.
Za každý návrh na vklad přitom navrhovatel vkladu zaplatí správní poplatek 2 000 Kč (v roce 2020 se částka zdvojnásobila).
Nejčastější chyby při podání návrhu na vklad
Základní podmínkou je, aby návrh na vklad odpovídal vkladové listině – tedy nejčastěji kupní smlouvě. Jednou z nejčastějších chyb jsou proto chyby v kupní smlouvě, které neodpovídají údajům v návrhu na vklad (či naopak). V každém návrhu je totiž nutné vyplnit řádně údaje o účastnících a dále základní identifikaci nemovitostí. A právě špatné nebo nedostatečné či neúplné uvedení údajů o účastnících nebo označení nemovitostí bývá často největší problém. Pro zamítnutí návrhu na vklad stačí překlep v rodném čísle či ve jméně nebo příjmení.
Velmi častou chybou je pak špatné označení příslušných podílů na společných částech domu či pozemku při převodu vlastnického práva k bytové jednotce. Tato chyba je častá zejména u bytů, které byly vymezeny ještě za starého zákona o vlastnictví bytů.
Jak katastrální úřad řeší chyby a dají se opravit?
V případě chyby v návrhu na vklad postupuje katastrální úřad dle toho, zda chybu považuje za odstranitelnou či neodstranitelnou. V prvním případě katastrální úřad umožní účastníkům vkladového řízení vadu opravit. Jedná se například o prohozená písmena ve jménech a příjmeních účastníků či neuhrazený správní poplatek. Častější jsou však případy vad neodstranitelných, typicky se jedná o špatné označení nemovitosti či zapomenuté spoluvlastnické podíly. Příslušný katastrální v takovém případě účastníky vyrozumí o tom, že uvažuje o zastavení řízení. Následně mají možnost vzít svůj návrh zpět, nebo podat správní žalobu. V případě vyrozumění o zamýšleném zastavení řízení doporučujeme právě zpětvzetí návrhu, protože vám ušetří spoustu času (nikoliv však správní poplatek). V opačném případě se řízení protáhne minimálně o čtvrt roku.
Co vše je potřeba katastrálnímu úřadu doložit?
Ke vkladové listině, kterou může být kromě kupní smlouvy např. darovací smlouva, smlouva o zřízení zástavního práva nebo smlouva o zřízení věcného břemene, je často potřeba doložit různé listiny, které osvědčují související skutečnosti. To si však laik při vyplňování návrhu na vklad často neuvědomí. Příkladem může být převod nemovitosti poté, co na základě zákonné domněnky došlo k vypořádání společné jmění manželů. V takovém případě bude nutné katastru doložit rozvodový rozsudek a také souhlasné prohlášení manželů, že v době tří let po rozvodu žádný z manželů nepodal v této věci žalobu k soudu.
Další častou listinou, kterou je třeba přiložit k návrhu na vklad, je potvrzení banky o zániku zástavního práva zánikem pohledávky v důsledku jejího uhrazení v případě výmazu zástavního práva při splacení hypotečního úvěru.
Na závěr nám tedy nezbyde, než vám doporučit svěřit prodej či koupi vaší nemovitosti do rukou profesionála. Investice se vám vrátí v podobě většího klidu a jistoty, které u několikamilionových částkách hrají důležitou roli.
Návrh do katastru nemovitosti provedeme i za vás. Stačí se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek