Jako pracovní dobu označuje zákoník práce dobu, kdy je zaměstnanec povinen vykonávat práci pro zaměstnavatele dle jeho pokynů a doba, kdy je připraven k výkonu práce podle pokynů. Směna je pak část týdenní pracovní doby (bez práce přesčas), kterou je zaměstnanec povinen dle předem stanoveného rozvrhu pracovních směn odpracovat. Zaměstnavatel je oprávněn stanovit délku směny v souladu se zákoníkem práce, nesmí ji však určovat pouze dle svých potřeb.
Maximální délka týdenní pracovní doby
Standardní délka týdenní pracovní doby je 40 hodin – u některých zaměstnání se však setkáváme s kratší, a to konkrétně u zaměstnanců:
- pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně
- s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně
- s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně
Pod stanovený rozsah lze sjednat pracovní dobu dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Zaměstnanci pak náleží mzda či plat odpovídající práv takto sjednané kratší pracovní době. Bez snížení mzdy lze zkrátit týdenní pracovní dobu jen pokud tak je dohodnuto v rámci kolektivní smlouvy nebo vnitřního předpisu. Ve veřejné sféře takto zaměstnavatel postupovat nemůže nikdy.
Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel
Zaměstnavatel určí začátek a konec směn – rozvrhuje se pak zpravidla do pětidenního pracovního týdne. Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin. U zaměstnance mladšího 18 let nesmí délka překročit v jednotlivých dnech 8 hodin. Zaměstnavatel musí dopředu vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději 2 týdny (v případě konta pracovní doby 1 týden) před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena.
Pružné rozvržení pracovní doby
Tento způsob rozvržení obsahuje časové úseky, které jsou základní a úseky, které jsou volitelné. V základních úsecích pracovní doby musí být zaměstnanec na pracovišti a v rámci volitelných si volí sám začátek a konec pracovní doby. Celková délka směny stále nesmí přesáhnout 12 hodin. Ve vyrovnávacím období určeném zaměstnavatelem musí být průměrná týdenní pracovní doba naplněna.
Takto pružnou pracovní dobu nelze aplikovat při pracovní cestě zaměstnance, při nutnosti splnění naléhavého pracovního úkolu a v dalších případech určených zaměstnavatelem.
Konto pracovní doby
Konto pracovní doby je způsob rozvržení pracovní doby, který smí zavést jen kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis u zaměstnavatele, u kterého působí odborová organizace. Nesmí být uplatněno u zaměstnanců ve veřejné sféře.
Na účtu pracovní doby zaměstnance se vykazuje:
- stanovená týdenní pracovní doba, popřípadě kratší pracovní doba
- rozvrh pracovní doby na jednotlivé pracovní dny včetně začátku a konce směny
- odpracovaná pracovní doba v jednotlivých pracovních dnech a za týden
Potřebujete právní radu z hlediska pracovního práva? Neváhejte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek