Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že pokud se dostanou do situace, kdy jsou svědky trestného činu, případně se o trestném činu dozví jiným způsobem, nic se neděje a nemají žádnou povinnost, opak je pravdou. Za neoznámení trestného činu vám totiž v případě soudního jednání hrozí trest odnětí svobody až na 3 roky!
Neoznámení se neuplatní na všechny trestné činy!
Trestný čin neoznámení trestného činu spáchá pachatel v případě, že se hodnověrným způsobem dozví, že jiná osoba spáchala některý z trestných činů vyjmenovaných v § 368 trestního zákoníku. Jedná se například o trestný čin vraždy, trestný čin neoprávněné výroby peněz, ale dále také například teroristického útoku. Jak vidno, jedná se tak pouze o nejzávažnější trestné činy, kdy například trestný čin krádeže nebo podvodu ve výčtu chybí.
Hodnověrným způsobem pak znamená, že se pachatel o trestném činu dozví z důvěryhodného zdroje, ale vždy záleží na konkrétních okolnostech, kdy k získání informace došlo. Navíc, takovou povinnost má osoba i v případě, že se o trestném činu dozví a nezná pachatele!
Trestný čin je třeba nahlásit bez zbytečného odkladu!
V případě, že se osoba o spáchání trestného činu dozví hodnověrným způsobem, je třeba takový trestný čin nahlásit co nejdříve. Je tak třeba využít nejbližší možnost a příležitost k oznámení takového trestného činu na policii, případně státnímu zástupci (u vojáků jde o nadřízeného). V případě pozdějšího oznámení pak budou znaky trestného činu naplněny a je možné uplatňovat trestněprávní odpovědnost a dostat vás před soud!
Ne vždy je neoznámení trestného činu trestné!
Trestní zákoník však v některých případech pamatuje na situace, kdy nastávají okolnosti vylučující trestnost neoznámení trestného činu.
Mezi takové situace lze zařadit případy, kdy osoba nemohla oznámení trestného činu učinit, aniž by sebe nebo osobu blízkou uvedla v nebezpečí smrti, ublížení na zdraví, jiné závažné újmy nebo trestního stíhání. Mezi takové situace patří například extrémní přírodní podmínky nebo např. vyhrožování smrtí ze strany pachatele, který páchá trestný čin.
Pozor! Některé osoby oznamovací povinnost nemají!
Oznamovací povinnost však není určena všem osobám. Oznámit trestný čin totiž nemá kupříkladu advokát nebo jeho zaměstnanec (např. advokátní koncipient) v případě, že se o spáchání trestného činu dozví v souvislosti s výkonem advokacie nebo právní praxe. Advokát je totiž ve všech případech povinen zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se v souvislosti s výkonem svého povolání dozví.
Stejně jako advokát nemá oznamovací povinnost duchovní registrované církve (např. farář) v případě, že se o trestném činu dozví v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství.
V případě, že jako pachatel naplníte skutkovou podstatu daného trestného činu, pravděpodobně se nevyhnete návštěvy kriminální policie a následně vás může čekat dokonce i soud. Za dané situace bude pravděpodobně užitečný obhájce – advokát, který vás celým procesem provede a postará se o to, aby byla všechna vaše práva chráněna.
Náš tip
Dozvěděli jste se, že někdo spáchal trestný čin, případně jste byli svědkem takového trestného činu? Podle zákona máte povinnost tento trestný čin oznámit státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu! V opačném případě vám totiž může hrozit pobyt za mřížemi až v délce tří let.
Pokud řešíte cokoliv z oblasti trestního práva, rádi vám s vaší situací pomůžeme. Neváhejte nás kontaktovat!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek