Dostali jste výpověď? Nejste si jistí, zda postup zaměstnavatele byl zcela po právu nebo zda nebylo dotčeno vaše právo? V tomto článku se dozvíte, za jakých podmínek se jedná o neplatnou výpověď a jak v takovém případě postupovat.
Platné nebo neplatné rozvázání pracovního poměru?
Neplatného rozvázání pracovního poměru se dopustí zaměstnavatel v případě, kdy není splněna některá ze zákonných podmínek platného rozvázání pracovního poměru.
Výpověď musí být vždy v písemné formě, bez ohledu na to, jestli ji podává zaměstnavatel nebo zaměstnanec. Výpověď v jiné formě než písemné je vždy neplatná a nemá tak za důsledek ukončení pracovního poměru. Výpověď ze strany zaměstnavatele musí být zaměstnanci řádně doručena do vlastník rukou, ať už domů, nebo do práce. Zaměstnavatel dále musí uvést některý z taxativně uvedených důvodů výpovědi v zákoníku práce. Zaměstnavatel tedy není oprávněn dát zaměstnanci výpověď pro jiný důvod, než který je uveden v zákoně.
Krom splnění zákonných požadavků na výpověď je zaměstnavatel dále omezen ve specifických případech, ve kterých nemůže dát výpověď nikdy. Jedná se o osoby chráněné zákonem, jako jsou těhotné ženy nebo zaměstnanci v pracovní neschopnosti.
Co dělat po doručení výpovědi?
Pokud vám byla zaměstnavatelem doručena výpověď, ale vy s ní nesouhlasíte pro její neplatnost, je nutné bez zbytečného odkladu oznámit zaměstnavateli, že nadále trváte na pokračování pracovněprávního vztahu a že je zaměstnavatel i nadále povinen poskytnout vám náhradu mzdy. Náhrada mzdy vám přísluší ode dne oznámení o trvání pracovněprávního poměru až do doby, kdy vám zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru.
Oznámení o trvání pracovněprávního vztahu je v případě neplatné výpovědi zásadní. V případě, že by k tomuto kroku nedošlo, platí, že pracovněprávní poměr skončil dohodou a to i přes to, že se jednalo o neplatný úkon. Pro zásadní význam oznámení o trvání pracovněprávního vztahu doporučujeme zaslal jej zaměstnavateli doporučeným dopisem s dodejkou nebo do datové schránky. Cílem je zajistit důkaz pro případné soudní řízení, že jste zaměstnavateli oznámil, že trváte na pokračování pracovního poměru.
Dalším krokem je podání žaloby na určení neplatnosti výpovědi na okresní soud, v jehož obvodu má zaměstnavatel sídlo, a to nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl právní poměr skončit. Lhůta je velmi krátká, a proto musí být zaměstnanec bdělý a aktivní a chránit svá práva. Soud v řízení posoudí, zda byl zaměstnavatel oprávněn dát zaměstnanci výpověď. Pokud soud dojde k závěru, že byl pracovněprávní vztah rozvázán neplatně, vydá rozhodnutí o neplatnosti rozvázání pracovního vztahu.
Pozor:
Pozor na neplatné rozvázání pracovního poměru dohodou! V takovém případě se vychází z předpokladu, že je dohoda výsledkem společné vůle obou stran a možnosti následného napadnutí jsou tak poměrně omezené. Pokud by však bylo soudem rozhodnuto o neplatnosti dohody o rozvázání pracovního poměru, náležel by zaměstnanci nárok na náhradu mzdy.
Tipy jak postupovat v případě neplatného rozvázání pracovního poměru:
- Okamžitě po obdržení výpovědi oznamte zaměstnavateli, že s rozvázáním pracovního poměru nesouhlasíte a že trváte na jeho pokračování. Zašlete oznámení doporučeným dopisem s podacím lístkem nebo datovou schránkou.
- Ve lhůtě 2 měsíců podejde k příslušnému okresnímu soudu žaloba na neplatné rozvázání pracovního poměru.
- Pozor, lhůta je prekluzivní. To znamená, v případě jejího promeškání právo zaniká a soud žalobu zamítne.
Potřebuje poradit v oblasti pracovního práva? Neváhejte nás kontaktovat.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek