Zaměstnavatelé, kteří vystupují ze silnější pozice než zaměstnanec a s vyšší znalostí práva, se často snaží obejít řádný proces propuštění zaměstnance tím, že mu dají podepsat „výpověď dohodou“. Dát zaměstnanci výpověď není pro zaměstnavatele jednoduché, a to proto, že je omezen zákonnými důvody. Avšak je důležité si uvědomit, že žádná výpověď dohodou neexistuje a že nárok na odstupné má každý zaměstnanec, který končí klasicky z tzv. organizačních důvodů (nadbytečnost a podobné).
Jaké způsoby ukončení pracovního poměru existují?
Existují 4 způsoby jak rozvázat pracovní poměr.
- Okamžité zrušení pracovního poměru
- Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
- Dohoda o rozvázání pracovního poměru
- Výpověď
První dva jmenované způsoby se používají v zákonem stanovených specifických případech, proto nejsou tak časté jako výpověď a dohoda o zrušení pracovního poměru. Důležité je podotknout, že nárok na odstupné vzniká v obou případech – když je pracovní poměr ukončen jednostranně výpovědí zaměstnavatele, nebo dohodou o rozvázání pracovního poměru oběma stranami. Kombinace obou zmíněných – výpověď dohodou – neexistuje. Často se uvádí, že musí být uveden v dohodě o rozvázání pracovního poměru důvod skončení pracovního poměru, avšak nárok může vzniknout i bez této informace. Například u již zmiňované nadbytečnosti propouštěného zaměstnance – nadbytečnost je objektivní fakt a ne tvrzení. Proto doporučujeme v takových případech nevěšet hlavu ani po podepsání podobných právních „paskvilů“ a obrátit se co nejdříve na právníka.
Co tím zaměstnavatel sleduje?
Motivy zaměstnavatele můžou být různé. Nejčastěji se setkáváme se situací, kdy zaměstnavatel chce zaměstnance propustit, ale nemá k tomu žádný zákonný důvod. Další časté motivy zaměstnavatele jsou snaha vyhnout se vyplacení odstupného a nemožnost zaměstnance bránit se následnou žalobou. Praktiky zaměstnavatelů jsou poměrně jednoduché – snaží se zaměstnance dostat do tísně a naléhají na něj takovým způsobem, že neznalý zaměstnanec tomuto tlaku často podlehne a výpověď dohodu podepíše.
Identifikace „výpovědi dohodou“
Jak tedy tuto nekalou praktiku rozpoznat od dohody o rozvázání pracovního poměru? Klíčem k rozpoznání je její obsah, který je potřeba pečlivě prostudovat. Z dohody o ukončení pracovního poměru musí přímo vyplývat závazek obou stran řídit se jejím obsahem. Terminologie zde bude například taková: „Zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli na tom, že pracovní poměr založený pracovní smlouvou ze dne 20.5.2018 skončí ke dni 14.2.2021.“ Je dobré také mít na paměti, že je zde nezbytně nutný podpis zaměstnance.
Naopak výpověď bude psaná jako jednostranné jednání o ukončení pracovního poměru. Zde je velmi důležité si uvědomit, že pokud by opravdu existoval zákonný důvod, na který tato výpověď odkazuje (např. porušení pracovních povinností dle §52 písm. g) zákoníku práce), tak by zaměstnavatel váš podpis k platnosti výpovědi vůbec nepotřeboval. Běžnou praxí je pak pouze podpis zaměstnavatele, že výpověď převzal.
Jak se tedy nenechat nachytat?
Zjednodušeně řečeno pokud bude mít zaměstnavatel opravdu zákonný důvod k vašemu propuštění, nebude k tomu potřeba váš podpis. Vždy je lepší dokument nepodepisovat, pokud si nejste jistí jeho obsahem. S tím souvisí také nutnost odolat případnému nátlaku zaměstnavatele, který se bude snažit vás k podpisu přinutit. Zaměstnanec má právo, aby byl v dohodě o ukončení pracovního poměru důvod ukončení uveden, ať už je jakýkoliv. Tato informace vám poté může výrazně pomoci při vymáhání odstupného nebo při stanovení výše podpory v nezaměstnanosti. V neposlední řadě je dobré si vždy každý dokument, který podepisujete, nechat a případně si od zaměstnavatele vyžádat jeho kopii.
Chcete se bránit proti výpovědi? Obraťte se na nás!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek